REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 21 czerwca 2024

Chcąc ratować życie, zastosowali niestandardowe leczenie

Fot. arch. szpitala w Przemyślu

Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu wykonali pierwszy w placówce zabieg przezskórnego usunięcia (odessania) skrzeplin z tętnicy płucnej. – Ze względu na chorobę nowotworową u pacjentki nie można było zastosować standardowego leczenia – informuje Paweł Bugira, rzecznik prasowy szpitala na stronie placówki.

Na Oddział Kardiologiczny z Pododdziałem Kardiologii Inwazyjnej, trafiła pacjentka z zatorowością płucną (ze skrzepami w tętnicach płucnych), z jednoczesną chorobą nowotworową. – Standardowym leczeniem zatorowości jest podawanie dożylnych leków, które rozpuszczają skrzepliny. Niestety pacjentka choruje również na nowotwór, co jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do podania tych leków – mówi lek. Wojciech Szpyrka.

Uratowali życie dzięki umiejętnościom i posiadanemu sprzętowi

Ponieważ kobieta była w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, lekarze zdecydowali o użyciu mniej standardowej metody.

– Opierając się na obrazie echo oraz innych czynnikach klinicznych zadecydowano o potrzebie wykonania mechanicznego odessania skrzeplin z tętnic płucnych. Skrzepliny zostały potwierdzone w badaniu TK klatki piersiowej. Były zlokalizowane centralnie na rozwidleniu pnia płucnego – mówi dr Andrzej Witkowski, koordynator oddziału kardiologii.

Operację przeprowadzili: dr Andrzej Witkowski i lek. Wojciech Szpyrka wraz z zespołem pododdziału kardiologii inwazyjnej. Trwała pół godziny i zakończył się sukcesem. – Czuję się o niebo lepiej – podsumowała pacjentka po zabiegu.

– Przeprowadzenie takiej operacji było możliwe dzięki pozyskaniu przez dyrekcję odpowiedniego systemu do odsysania skrzeplin Penumbra – zaznaczył dr Witkowski.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin