Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 29 lutego 2024

Dowody osobiste po nowemu

wzór nowego dowodu osobistego
wzór nowego DO (fot. Internet)

Koniec z papierowymi wnioskami na dowody osobiste. Teraz wszystko za nas zrobi system, a nam przyjdzie tylko podpisać się i odcisnąć linie papilarne. To duże ułatwienie dla Polek i Polaków.

Zdjęcie, podpis i odcisk linii papilarnych

Od 29 grudnia zeszłego roku papierowe wnioski na dowody osobiste odeszły do lamusa. – Osoby ubiegające się o wydanie dokumentu nie wypełniają już papierowych wniosków, ponieważ procesowanie wniosku odbywa się tylko i wyłącznie w formie elektronicznej – wyjaśnia naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego przemyskiego Urzędu Miejskiego, Maciej J. Szeremeta.

– Obywatele chcący wyrobić nowy dowód osobisty w urzędzie przedkładają jedynie aktualną fotografię oraz ważny dokument tożsamości. Dane osobowe interesanta są pobierane z rejestru PESEL i wyświetlane na urządzeniu elektronicznym tj. signaturepad gdzie wnioskodawca zobowiązany jest do zweryfikowania poprawności danych. Następnie na tym urządzeniu interesant składa własnoręczny podpis w postaci elektronicznej oraz zostają również pobrane linie papilarne wnioskodawcy – precyzuje.

Można złożyć drogą elektroniczną

Ministerstwo Cyfryzacji przewidziało także możliwość złożenie wniosku drogą elektroniczną.

– Możliwość ta jest dostępna dla obywateli korzystających z aplikacji mObywatel oraz uwierzytelnienia poprzez profil zaufany, podpis kwalifikowany bądź podpis osobisty – tłumaczy naczelnik Szeremeta.

– Jednakże w terminie 30 dni od dnia złożenia elektronicznego wniosku osoba wnioskująca jest zobowiązana do zgłoszenia się do organu gminy, do którego został wysłany wniosek w celu odwzorowania własnoręcznego podpisu oraz odcisków palców. Jeśli tego nie zrobi w tym terminie wniosek zostaje bez rozpoznania – dodaje.

Nowość w przemyskim magistracie

Tyle o zmianach w całym kraju, a w Przemyślu nowością w Urzędzie Miejskim jest elektroniczny system kolejkowy w Wydziale Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego oraz Urzędzie Stanu Cywilnego.

– Korzystanie z systemu jest bardzo intuicyjne: interesanci pobierają z biletomatu wydrukowaną kartę z numerem do odpowiedniego stanowiska, w zależności od rodzaju sprawy, którą chcą załatwić.

W chwili, kiedy stanowisko jest wolne, numer następny w kolejce numer wyświetli się na ekranie, numer wyczyta także automatyczny lektor – mówi M.J. Szeremeta.

Maciej J. Szeremeta, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego przemyskiego magistratu.
– Nowe zasady składania wniosków na dowody osobiste dla Czytelników Super Nowości wyjaśnia Maciej J. Szeremeta, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego przemyskiego magistratu. (fot. arch)


Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin