Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Dzwon życia przywraca nadzieję…

(Fot. arch. USK)

21 marca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie (USK w Rzeszowie), zawisł Dzwon Życia. Uderza w niego pacjent, który pokonał chorobę nowotworową. W ten symboliczny sposób obwieszcza swój powrót do zdrowia i daje nadzieję na zwycięstwo osobom w trakcie terapii onkologicznej.

Ceremonia bicia w dzwon po zakończonym leczeniu onkologicznym znana i praktykowana jest od wielu lat na całym świecie. Zapoczątkował to, w 1996 roku Irve Charles Le Moyne, amerykański kontradmirał marynarki wojennej. Na znak zwycięstwa z chorobą uderzył w okrętowy dzwon, a następnie podarował go szpitalowi w Teksasie, w którym się leczył.

i wiarę w lepszą przyszłość

– Dzwon Życia jest symbolem nadziei, wytrwałości i pokonywania trudności – mówi Katarzyna Gulczyńska, prezes Fundacji „Pokonaj raka”. – Jest on ostatnim punktem na drodze prowadzącej do wyzdrowienia, do momentu, w którym pacjent może z dumą uderzyć w niego jako znak zwycięstwa. Dźwięk dzwonu jest radosnym oznajmieniem dla pacjenta, i dla wszystkich, że kolejny etap walki został zakończony i nadeszły lepsze czasy.

Dzwon Życia zachęca innych pacjentów i ich rodziny do wiary, że walka z rakiem jest możliwa i że warto dążyć do odrzucenia choroby. To również skłania personel medyczny do jeszcze większych starań w codziennej pracy na rzecz pacjentów.

– Jak wynika z obserwacji psychoonkologów, symboliczne pokazanie światu swojej radości oraz współdzielenie jej z osobami, które towarzyszyły podczas powrotu do zdrowia, ma ogromne znaczenie dla pacjentów, zarówno tych, którzy wyzdrowieli, jak i dla tych, którzy wciąż przebywają na oddziałach onkologicznych. Niesie otuchę, nadzieję i daje wiarę, że nawet z tak groźnym przeciwnikiem można wygrać. Zatem warto walczyć, nawet jeśli leczenie wydaje się niekiedy ponad siły – tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie.

Jako pierwszy w Dzwon Życia, uderzył Paweł Bartoszek, wicewojewoda podkarpacki

(Fot. arch. USK)

– 11 lat temu zmagałem się z chorobą onkologiczną. Jestem żywym przykładem na to, że z rakiem można wygrać. To wyjątkowe uczucie móc zadzwonić i mam nadzieję, że dźwięk dzwonu będzie rozbrzmiewał bardzo często – mówił podczas czwartkowych uroczystości.

Inicjatorem akcji jest pochodząca z województwa podkarpackiego, Katarzyna Gulczyńska prezes Fundacji „Pokonaj raka”, która przekazała już 12 Dzwonów Życia. Fundacja kupuje je z części funduszy pozyskanych z 1,5 proc. przekazywanych przez podatników dla organizacji pożytku publicznego. Trafiają do szpitali w całym kraju.

(Fot. arch. USK)
(Fot. arch. USK)

Patronat nad wydarzeniem objęli Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki, Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego i prof. dr hab. n. med. Artur Mazur, prorektor Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin