REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 19 czerwca 2024

„Edukacja z wojskiem”. Wojskowi poszli do szkół

Fot. arch. 3PBOT

Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej ruszyli do szkół z projektem „Edukacja z wojskiem”. W sumie terytorialsi z Podkarpackiej Trójki odwiedzą blisko 150 szkół w regionie. Program edukacyjno-obronny polega na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie przygotowanych trzygodzinnych zajęć w szkołach.

Pilotażowy program „Edukacja z wojskiem” to 6-tygodniowy (6 maja – 20 czerwca), program edukacyjno-obronny. Został przygotowany i jest realizowany we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Do projektu zaangażowano w sumie 13 brygad WOT – w tym 3 Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej.

Pierwsze koty za płoty

Żołnierze 3 PBOT mają już za sobą pierwsze spotkanie z uczniami szkół podstawowych w regionie. Zajęcia prowadzone przez podkarpackich terytorialsów obejmują teorię i praktykę z zakresu wojskowości, obronności i bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznają się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy.

– Zajęcia są prowadzone w przyjaznej atmosferze. Są dostosowane do wieku dzieci i młodzieży, tak aby wzbudzić ich zainteresowanie oraz wzmocnić świadomość w kwestii zagrożeń – mówi szer. Kinga, żołnierz 31 Batalionu Lekkiej Piechoty 3 PBOT prowadzący zajęcia w Szkole Podstawowej nr 23 im. Jana Pawła II w Rzeszowie.

Pod okiem nauczyciela

Wojskowi szkoleniowcy prowadzą zajęcia w klasach, na boiskach i skwerach szkolnych, w trakcie godzin lekcyjnych, zgodnie z regulaminem i statutem szkoły. Celem programu jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. Szkolenia odbywają się w obecności nauczyciela, a udział w nich niepełnoletnich uczniów wymaga zgody rodziców.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin