REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Genetycy z czołowych, krajowych ośrodków szkolili się w Rzeszowie (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Fot. USK w Rzeszowie

Warsztaty laboratoryjne, poświęcone najnowocześniejszej metodzie diagnostyki przewlekłej białaczki, odbyły się w Pracowni Biologii Molekularnej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Uczestniczyli w nim genetycy z czołowych polskich ośrodków hematologicznych. M.in. Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Zakładu Hematologii Doświadczalnej UM w Lublinie, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i krakowskiego laboratorium Oncogene Diagnostics.

To pierwsze tego typu spotkanie w Polsce, na którym genetycy hematologiczni z całego kraju mogli wymienić doświadczenia związane z sekwencjonowaniem następnej generacji. A także wykonać własnoręcznie badania molekularne łańcuchów ciężkich tą metodą – mówi dr n. med. Marzena Wojtaszewska, specjalistka laboratoryjnej genetyki medycznej i koordynator Pracowni Biologii Molekularnej w USK w Rzeszowie. Dr Wojtaszewska dodaje, że liczy na to, iż nowatorska metoda opracowana w Rzeszowie, upowszechni się i przyspieszy trudną i żmudną procedurę diagnostyczną.

Fot. USK w Rzeszowie

3 lata działalności i już sukcesy

Pracownia Biologii Molekularnej USK w Rzeszowie działa od 3 lat. Wykonuje rocznie ponad 2000 badań w różnych chorobach nowotworowych.

– Jest to jedyna w województwie podkarpackim jednostka, w której na miejscu wykonuje się kompleksową diagnostykę cytogenetyczno-molekurną przewlekłej białaczki limfocytowej – tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie. – Kompetencjami nie ustępujemy szpitalom zachodniej Europy. Potwierdzają to międzynarodowe certyfikaty kontroli jakości wykonywanych tu badań.

Dodajmy, że warsztaty laboratoryjne w USK w Rzeszowie, odbyły się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka. Kolejna grupa genetyków będzie szkolić się w kwietniu.

Fot. USK w Rzeszowie
Fot. USK w Rzeszowie
Fot. USK w Rzeszowie
Fot. USK w Rzeszowie
Fot. USK w Rzeszowie

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin