Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 15 kwietnia 2024

Jak tworzyć kulturę w małych miejscowościach, podpowiadali Norwegowie w Rzeszowie 

Na zdjęciu Monika Markowicz, prezeska Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin (Fot. Aleksandra Gorzelak-Nieduży/UMWP)

Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin zorganizowało w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie konferencję „Nowe wymiary kultury”. Wzięli w niej udział Norwegowie, którzy podpowiadali samorządowcom, jak promować kulturę przy ograniczonym budżecie, czy jak pozyskiwać Fundusze Norweskie na projekty kulturalne. 

PSAR działa od 2016 roku.

– Naszymi odbiorcami są dzieci, ich rodzice, nauczyciele i mieszkańcy Podkarpacia – mówiła Monika Markowicz, prezeska Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin, zaznaczając że od pierwszych dni działalności stowarzyszenia, promowali oni zarówno województwo, jak i jego dziedzictwo kulturowe. Przez te kilka lat wydali oni książki, gry planszowe, prowadzili warsztaty, organizowali imprezy kulturalne. – Współpracowaliśmy z wieloma gminami na Podkarpaciu – dodała prezeska. 

Ich ostatni projekt „Nowe wymiary kultury” został opracowany, jak mówiła Monika Markowicz, aby pokazać nieznane bogactwo województwa podkarpackiego.

– Sami, bez wsparcia z zewnątrz, zdobyliśmy z Funduszy Norweskich, o wartości ponad 2 mln zł na wprowadzenie w gminach innowacji w kulturze – opowiadała prezeska stowarzyszenia.

W jego ramach pięć zespołów gminnych, pracowało pod opieką wybitnych specjalistów polskich i norweskich.

– Żeby rozwijać swoje kompetencje, uczyć się wpadać na przełomowe pomysły i je skutecznie realizować. I jeszcze na nich zarabiać – podkreślała Monika Markowicz.

Efektem projektu jest pięć wydarzeń kulturalnych, które odbyły się w ostatnich miesiącach.

– Zgromadziły tłumy. Wszędzie frekwencja przekroczyła oczekiwania i wcześniejsze doświadczenia – zapewniała prezeska.

– To pokazało, że kultura może być atrakcyjna oraz  jak jest ważna dla lokalnej społeczności – dodała.

W projekcie wzięły udział: Gmina Świlcza, Gmina Kołaczyce, Gmina Niwiska, Gmina Narol, Gmina Czarna koło Łańcuta. 

Norwegowie radzą

Podczas konferencji swoimi doświadczeniami dzielili się Norwegowie.

Thea Breivik opowiadała o dobrych praktykach współpracy kulturalnej norwesko-polskiej oraz uczulała na co zwracać uwagę, szukając norweskich partnerów do projektów kulturalnych.

Natomiast Tor Helge Reinsnes Moen uchylił Rabka tajemnicy o tym, jak wygląda kultura finansowania praktyk w gminach w Norwegii, a Vedat Sevincer radził,  jak promować kulturę przy ograniczonym budżecie.

Będą kolejne projekty

„Nowe wymiary kultury” jednak się nie kończą Prezeska Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin zapewnia, że nadal zamierza starać się o Fundusze Norweskie.

– Będziemy pracowali na rzecz Podkarpacia. Nie tylko w kulturze, ale i edukacji, praw człowieka, zwłaszcza dzieci oraz obszarze pomocy humanitarnej – zapewnia Monika Markowicz. 

Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin to organizacja zatrudniająca 30 osób. Realizuje projekty z różnymi organizacja, m.in. z ONZ. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin