Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 kwietnia 2024

Kto na prezydenta Rzeszowa? Fijołek, Strojny, Pikuła, Szumny, Niemier. A może ktoś jeszcze?

Komisja wyborcza na osiedlu Nowe Miasto w Rzeszowie
Wybór nowego prezydenta Rzeszowa jest w rękach rzeszowianek i rzeszowian. Pierwsza tura wyborów samorządowych już 7 kwietnia. Ewentualna druga – 21 kwietnia.  (Fot. Wit Hadło)

Wybory samorządowe w Polsce zbliżają się wielkimi krokami. Choć chętni na urząd prezydenta mogą zgłaszać się do połowy marca, to w Rzeszowie kilku kandydatów oficjalnie ogłosiło już swoje decyzje o kandydowaniu. 

Konrad Fijołek chce kontynuować swoją misję na stanowisku prezydenta Rzeszowa. Ma mu w tym pomóc jego zastępczyni Krystyna Stachowska. Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszów

1 lutego informację o oficjalnym starcie w wyborach ogłosił w social mediach obecny prezydent Rzeszowa. 

– Wspólnie z panią pełnomocnik Krystyną Stachowską złożyliśmy zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Wyborczego Wyborców Konrada Fijołka Rozwój Rzeszowa – podał Konrad Fijołek.

Przypomnijmy, że Krystyna Stachowska nadal pełni funkcję wiceprezydentki Rzeszowa. Prezydent zapowiada, że raczej nie będzie robił rewolucji, skupi się na kontynuowaniu tego, co jest:

– W nadchodzącej kampanii samorządowej będę ponownie zabiegał o głosy rzeszowian aby kontynuować rozpoczętą epokę zrównoważonego rozwoju miasta i móc zrealizować wiele kolejnych ważnych i rozpoczętych już projektów oraz inwestycji – zapowiada obecny prezydent. 

Jacek Strojny czyli Razem dla Rzeszowa

Naukowiec związany z Politechniką Rzeszowską, nie próżnuje i od wielu tygodni stara się przekonać do sobie rzeszowian i rzeszowianki. O swojej decyzji o starcie na urząd prezydenta Rzeszowa poinformował jeszcze w 2023 roku. Kim jest Jacek Strony? Jak czytamy na Facebooku stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa:

Jacek Strojny, kandydat na prezydenta Rzeszowa w wyborach samorządowych 2024
Jacek Strojny powalczy o fotel prezydenta Rzeszowa. (Fot. FB/Jacek Strojny)

„Jest profesorem Politechniki Rzeszowskiej, zajmującym się od 20 lat problematyką rozwoju terytorialnego oraz zarządzaniem publicznym. Jego habilitacja dotyczyła zarządzania procesami i projektami w samorządzie lokalnym. Od 14 lat pracuje w radach nadzorczych spółek komunalnych, zdobywając doświadczenie w tak ważnych obszarach jak ciepłownictwo czy budowanie mieszkań komunalnych. Jest także cenionym ekspertem pracującym na rzecz sektora publicznego. Brał udział we wdrożeniach znaczących zmian organizacyjnych m.in. w powiecie nowotarskim czy mieście Jaworzno. Jako ekspert Związku Miast Polskich brał udział we wdrożeniu Systemu Monitorowania Usług Publicznych, zaś jako ekspert Kancelarii Premiera Rady Ministrów wdrażał systemowe zarządzanie projektami w administracji centralnej. W ostatnim czasie wspierał samorząd gruziński we wdrażaniu nowoczesnych metod zarządzania, niezbędnych w procesie akcesji Gruzji do Unii Europejskiej”. 

Największe zaskoczenie 

Adam Dziedzic, szef podkarpackiego PSL, przed siedziba komisji wyborczej w Rzeszowie.
Adam Dziedzic

Największym zaskoczeniem, jeśli chodzi o kandydatury, z pewnością okazała się decyzja Adama Dziedzica, posła PSL. O starcie na urząd prezydenta Rzeszowa poinformował podczas konferencji prasowej w Łańcucie:

– Wiem, że to zaskoczenie, ale dochodzą do nas sygnały, że coś nie zagrało, być może to kwestia krótszej kadencji obecnego prezydenta Rzeszowa – cytuje Adama Dziedzica RMF.

Dziedzic był wójtem Świlczy, ale zrezygnował z urzędu, ponieważ dostał się do parlamentu w jesiennych wyborach. 

Jedyną kobietę wystawia Konfederacja 

Na zdjęciu Karolina Pikuła, kandydatka na Urząd Prezydenta Rzeszowa z listy Konfederacji (Fot. archiwum Konfederacji)

Jedyna kobietą w tym zestawieniu jest Karolina Pikuła, która do wyborów została naznaczona przez Grzegorza Brauna. Znana jest gównie z organizacji i uczestnictwa w protestach, szczególnie w tych antycovidowych. Podkreśla, że do wyborów idzie jako „społecznik”.

– Jeśli dacie mi przepustkę do rzeszowskiego ratusza , będę tam Waszym człowiekiem – społecznikiem, którym jestem już od lat – jedną z Was, walcząca o wartości i rzeczy, które w moim odczuciu są fundamentalne dla prawidłowego rozwoju miasta jak i bezpieczeństwa i dobrobytu mieszkańców – obiecuje kandydata Konfederacji. 

PiS stawia na radnego

Waldemar Szumny (Fot. BIP Rzeszów)

Choć informacja o starcie Waldemara Szumnego szumiała w politycznych kręgach od jakiegoś czasu, sam zainteresowany milczał. Aż do 20 lutego, kiedy to na rzeszowskim Rynku, dziennikarze dowiedzieli się już o tym oficjalnie – Waldemar Szumny, obecnie rzeszowski rady Prawa i Sprawiedliwości, wystartuje w wyścigu o fotel prezydenta. 

– To 6 kadencji i 25 lat mojej służby Rzeszowowi i jego mieszkańcom. Czas ten wypełniłem solidną pracą. Zdobyłem gruntowne i dogłębne doświadczenie podczas 500 sesji Rady Miasta, na których zostało podjętych 10 tys. uchwał – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Niemier z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Ruch Obrony Polski

Janusz Niemier

O rzeszowski Ratusz będzie walczył także Janusz Niemier, który do wyborów wystartuje z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Ruch Obrony Polski. Inauguracja kampanii miała miejsce w symbolicznym miejscu – przed schronem Marysieńka, zabytkiem przypominającym o zapobiegliwości mieszkańców Rzeszowa w latach pięćdziesiątych XX wieku. Wybór lokalizacji nie był przypadkowy. Jak wyjaśnia dr Niemier:

„Chcemy pokazać, że historia naszego miasta jest dla nas ważna, ale również, że nadszedł czas na nowoczesne rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa”.

Pierwsza tura wyborów samorządowych już 7 kwietnia. Druga – jeśli będzie potrzebna – 21 kwietnia. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin