Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Na Podkarpaciu powstanie 8 obwodnic. W pierwszej kolejności II etap obwodnicy w Sanoku

Z pierwszego odcinka obwodnicy Sanoka kierowcy mogą już korzystać od 2020 roku. Drugi ma zostać ukończony w połowie 2027 r. (Fot. Gov.pl)

Na realizację drugiego etapu obwodnicy Sanoka wpłynęło pięć ofert. Wygrała firma Budimex, która ma wybudować nową drogę do połowy 2027 r. To jedna z ośmiu takich inwestycji drogowych na Podkarpaciu, która powstanie w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic w całym kraju.

W przetargu na realizację II etapu obwodnicy Sanoka wpłynęło pięć ofert, były to firmy: PORR, która chciała zaprojektować i wybudować 3-kilometrowy odcinek sanockiej drogi za 129,7 mln zł, Budimex – za 152,3 mln zł, Strabag – za 181,5 mln zł,  Intercor – za 200,9 mln zł i Nowak-Mosty – za 211,5 mln zł.

Komisja przetargowa odrzuciła ofertę z najniższą ceną ze względu na niezgodność złożonych dokumentów z warunkami zamówienia. Spośród pozostałych czterech jako najkorzystniejszą wskazano tę złożoną przez Budimex. 

Powstaną dwa ronda

Inwestycja zlokalizowana jest na terenie powiatu sanockiego, miasta i gminy Sanok oraz gminy Zagórz. Połączy odcinek drogi zrealizowany w ramach I etapu z drogą krajową w Bykowcach na drugim brzegu Sanu. Będzie miała długość ok. 3 km, a na początkowym odcinku wykorzysta przebieg istniejącej DK84, a następnie odbije na północ na drugą stronę Sanu.

Na wspólnym przebiegu z DK84 droga zostanie wyposażona w pas wielofunkcyjny. W ramach zadania wybudowane zostaną m.in. dwa skrzyżowania typu rondo w miejscach krzyżowania się obwodnicy z istniejącymi drogami krajowymi – DK84 i DK28. 

Fot. GDDKiA

Wybudują 300-metrowy most

Wykonane zostaną chodniki, ścieżki pieszo-rowerowe oraz dodatkowe jezdnie do obsługi przyległych nieruchomości. Ponadto wybudowane będą: cztery mosty, trzy przepusty i mur oporowy. Największym wyzwaniem będzie budowa mostu nad linią kolejową i rzeką San o długości całkowitej ponad 300 m i przęśle nurtowym o długości 150 m. 

Fot. FB GDDKiA

Trasa obwodnicy w Sanoku będzie przebiegać po zróżnicowanym wysokościowo terenie. Będzie budowana  na przemian przez wzniesienia i doliny. Droga powstanie na obszarze charakteryzującym się skomplikowaną budową geologiczną (flisz karpacki) i zwartej zabudowie mieszkalnej. Wykonawca zaoferował, że budowa tej drogi zostanie zrealizowana w terminie 39 miesięcy od daty podpisania umowy. Czyli powinna być gotowa na wakacjach 2027 roku. 

Program Budowy 100 obwodnic w województwie podkarpackim

Oprócz II etapu obwodnicy Sanoka, powstaną: 

  • obwodnica Nowej Dęby w ciągu DK9
  • obwodnica Kolbuszowej w ciągu  DK9
  • obwodnica Miejsca Piastowego w ciągu DK28
  • obwodnica Przemyśla w ciągu DK28/DK77
  • obwodnica Jasła w ciągu DK73
  • obwodnica Brzostku i Kołaczyc w ciągu DK73
  • obwodnica Pilzna w ciągu DK73. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin