Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Nagła choroba w święta? NFZ przypomina gdzie znajdziemy pomoc medyczną

Przeziębienie, ból brzucha, gorączka. Choroba może przyjść niespodziewanie w nocy lub święto. Kto może nam wtedy pomóc? Czy są poradnie czynne całą dobę? Gdzie szukać pomocy medycznej, gdy jesteśmy u rodziny, daleko od domu i swojego lekarza rodzinnego?

Jak informuje NFZ opieka zdrowotna w nocy i święta działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna. – Dyżurujący lekarz w placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzieli porady: w warunkach ambulatoryjnych, czyli w poradni; telefonicznie, jeśli będzie to wystarczające; w domu pacjenta, w przypadkach medycznie uzasadnionych. Podobnie zrobi pielęgniarka: udzieli świadczeń medycznych: w warunkach ambulatoryjnych; a w przypadkach medycznie uzasadnionych – w miejscu zamieszkania lub pobytu pacjenta – mówi Rafał Śliż, rzecznik POW NFZ w Rzeszowie.

Kiedy się zgłosić?

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pacjent skorzysta w razie: nagłego zachorowania; nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia; istotnego uszczerbku na zdrowiu, gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy ; gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia ; zaostrzenia dolegliwości choroby przewlekłej; infekcji dróg oddechowych z wysoką gorączką; bólów brzucha, nieustępujących mimo stosowania leków rozkurczowych; bólów głowy, nieustępujących mimo stosowania leków przeciwbólowych; biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku.

Placówki Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej są czynne od godz. 18 do godz. 8 następnego dnia (od poniedziałku do piątku), przez całą dobę (w soboty, niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy).

Jak skorzystać z pomocy medycznej w weekend i w święta?

Wystarczy, że pacjent zgłosi się do dowolnej, najbliższej miejsca zamieszkania lub pobytu, placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Warto przy tym pamiętać, że nie trzeba rezerwować wizyty; nie trzeba też skierowania. Pomoc jest bezpłatna w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Co przysługuje pacjentowi w NiŚOZ?

Porada lekarska, zabiegi pielęgniarskie, np. zastrzyki, zwolnienie lekarskie, jeżeli występują wskazania medyczne, E-recepty na potrzebne leki.

Czego pacjent nie uzyska?

Wizyty kontrolnej, w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, recepty na stale leki w związku z chorobą przewlekłą , zaświadczenia o stanie zdrowia.

Gdzie znajduje się najbliższa placówka nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Adresy placówek, w których pacjent uzyska pomoc medyczną w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, znajdują się na stronie www.nfz-rzeszow.pl. Na Podkarpaciu są 32 takie placówki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać poradnię poza naszym województwem.

Co zrobić, gdy podczas świąt boli ząb?

W razie nagłego bólu zęba czy powikłań związanych z wcześniejszym leczeniem można skorzystać z pomocy stomatologa w jednej z poradni doraźnej opieki stomatologicznej. Poradnie pracują w dni powszednie od 19 do 7 rano, a w soboty, niedziele i święta przez całą dobę. Adresy czterech podkarpackich placówek znajdują się na stronie podkarpackiego NFZ.

Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć

W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia.

Takie sytuacje wymagają natychmiastowych czynności ratunkowych i szybkiej diagnostyki. W przypadku SOR i izby przyjęć o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia, lecz stan zdrowia, oceniony przez personel medyczny. Do tych placówek pacjent może zgłosić się bez skierowania, niezależnie od miejsca swego zamieszkania.

Pomoc medyczna w izbach przyjęć i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych nie zastępuje wizyty u lekarza rodzinnego, czy lekarza poradni specjalistycznej. Ma na celu diagnostykę i leczenie w zakresie niezbędnym do ustabilizowania funkcji życiowych pacjenta. Następnie pacjent jest wypisywany, albo przyjęty do właściwego oddziału szpitalnego. Adresy i dane kontaktowe do SOR i izb przyjęć są dostępne na stronie podkarpackiego NFZ .

Ratownictwo medyczne – 112 lub 999

W sytuacjach bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia należy wezwać zespół ratownictwa medycznego. Zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych ze względu na ryzyko poważnego uszkodzenia funkcji organizmu, uszkodzenia ciała lub utraty życia.

Pierwsza pomoc w aplikacji mobilnej mojeIKP

Każdy może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie musiał udzielić pierwszej pomocy. Jak to zrobić? W aplikacji mobilnej IKP można znaleźć praktyczny przewodnik, który krok po kroku pokazuje jak prawidłowo wykonać czynności ratujące życie.

Aplikacja jest bezpłatna. Wystarczy pobrać ją na telefon komórkowy. Co istotne, aby uruchomić pierwszą pomoc, nie trzeba logować się do aplikacji.

Bezpłatna i całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia – 800-190-590.

Przez 24 godziny na dobę – również w czasie Świąt Wielkanocnych – do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pod bezpłatnym i całodobowym numerem telefonu 800-190-590 każdy uzyska wszelkie niezbędne informacje na temat pomocy medycznej w czasie świąt. Konsultanci podpowiedzą m.in., gdzie jest najbliższy szpital oraz punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin