Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 18 maja 2024

Najlepszy żłobek w Polsce jest w Bieszczadach

Dzieci w żłobku
W ubiegłym roku Żłobek Miejski w Ustrzykach Obchodził 5-lecie swojego istnienia. (Fot. Andrzej Górski)

Tekst przeczytasz w 4 minuty

Żłobek Roku 2023, Dyrektor Roku 2023 i Wzorcowy Jadłospis 2023! – to właśnie te trzy nagrody trafiły do istniejącego dopiero od 5 lat Żłobka Miejskiego w Ustrzykach Dolnych. – To dla nas ogromne wyróżnienie. Wszystko dzięki wspaniałej kadrze, jaką mamy w placówce – podkreśla Karina Kwaśnik, dyrektor ustrzyckiego żłobka.

Ja to Wy

Do konkursu na najlepszy żłobek w Polsce zgłosiło się 57 placówek z całego kraju. Komisja konkursowa doceniła w bieszczadzkim żłobku szeroką ofertę edukacyjną, przyjazną atmosferę oraz to, że maluchy są w nim bezpieczne. – Cały czas podkreślam, że naszym dziewczynom chce się pracować i rozwijać. Mówię im – „ja to wy” i odwrotnie.

Staram się je zarazić pozytywnym nastawieniem i chęcią do pracy – wyjaśnia dyrektorka Kwaśnik. Jak dodaje, w każdym żłobku czy przedszkolu w Polsce są osoby kreatywne, tylko czasem zawodzi tzw. „czynnik ludzki”, dlatego ona starannie dobiera kadrę.

Jak ich rodzice

Musimy pamiętać, że ten czas, który mają dzieci, już się nie powtórzy. Nasze dziecko już nigdy nie będzie miało dwóch lat. Musimy dla naszych podopiecznych być tacy, jak ich rodzice w domach – przekonuje.

„Musimy pamiętać, że ten czas, który mają dzieci, już się nie powtórzy.”

Żywienie jak w domu


Zanim żłobek w Ustrzykach Dolnych zdobył nagrodę Żłobka Roku 2023 przeszedł wiele kontroli i wizyt patronażowych. . W tym czasie sprawdzono cały plan edukacyjny, plan dnia i żywienie. Ten ostatni czynnik był bardzo dokładnie badany przez Instytut Żywności i Żywienia.

Ale tego badania w żłobku nikt się nie obawiał. A to dlatego, że w placówce jest zatrudniona dietetyczka kliniczna, a posiłki przyrządzane są na miejscu.

– Panie robią musy owocowe, pieką biszkopty, same robią wędliny, pieką drożdżówki, jabłeczniki czy serniki. Oczywiście bez cukru, tylko z miodem – wylicza dyrektorka.

Obok żłobka powstał też ogród sensoryczny, w którym są: szczypiorek, koperek, pietruszka czy marchewka.

– Kuchnia jak domowa, bez produktów przetworzonych czy mrożonek – podkreśla Karina Kwaśnik.

Dyrektorka żłobka Ustrzykach Dolnych w ciemnym kostiumie z kwiatami w ręku pomiędzy dwoma mężczyznami w garniturach
Dyrektorka żłobka Karina Kwaśnik odebrała trzy wyróżnienia dla prowadzonej przez siebie placówki. Są to: Żłobek Roku 2023, Dyrektor Roku 2023 i Wzorcowy Jadłospis 2023. (Fot. Żłobek Miejski w Ustrzykach Dolnych)


Na nagrodę Dyrektor Roku 2023 Karina Kwaśnik zasłużyła przede wszystkim sprawnym zarządzaniem.

– W tym roku ukończyłam menedżerskie studia podyplomowe EMBA, doceniono też to, że cały czas pozyskuję środki finansowe na rozwój żłobka – wyjaśnia.

Co jest w najlepszym żłóbku

Dzięki dofinansowaniu ze Stowarzyszenia Pro Carpathia, obok żłobka powstała zewnętrzna sensoryczna ścieżka zmysłów dla maluchów. Z dotacji stworzono też salę integracji sensorycznej, kabinę sensoryczną, a w każdej sali są kąciki czytelnicze z fotelem do czytania książek i biblioteczka.

– Dodatkowo z profilaktyki pozyskujemy pieniądze na szkolenia adaptacyjne dla dzieci rodziców jeszcze przed przyjęciem dzieci do żłobka – mówi dyrektorka. – Robimy cykliczne imprezy integracyjne na koniec sierpnia i dni otwarte. Rodzic z dzieckiem może wejść do żłobka praktycznie przez cały czas.

Emocje były ogromne


Na konkurs wysłano też dwa filmiki dokumentujące działalność placówki. – I ku naszemu zaskoczeniu – hat trick – wróciłyśmy z trzema nagrodami! – cieszy się dyrektorka.

Jak przyznaje, emocje były ogromne. – Radości mnóstwo, ale cały czas podkreślam, że mam cudowny personel, któremu chce się pracować. Skrupulatnie dobieram pracownice i każda z ich ma jakieś talenty – jedna gra na gitarze, druga maluje, trzecia śpiewa i dlatego tworzymy wspaniały zespół.

Dlatego wielkie podziękowania kieruję właśnie do nich! – dodaje.
Nagrody przyznano w trakcie VI edycji Ogólnopolskiej Konferencji „Żłobki i Kluby Dziecięce 2023”, organizowanej przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Publicznych i Niepublicznych Żłobków i Klubów Dziecięcych we Wrocławiu.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin