Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 1 marca 2024

Naukoznawczyni Rzeszowa otrzymała 2 mln zł. Co z nimi zrobi?

Prof. PRz Joanna Nizioł. (Fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska)

Dr hab. Joanna Nizioł, prof. PRz z Katedry Polimerów i Biopolimerów na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej uzyskała grant z Narodowego Centrum Nauki w ramach 12. edycji konkursu SONATA BIS.

Budżet projektu to 1,9 mln zł. Za te pieniądze Joanna Nizioł skonstruuje pierwszy system do trójwymiarowego obrazowania za pomocą spektrometrii mas.  System będzie odpowiedni również do analizy próbek biologicznych pod ciśnieniem atmosferycznym.

Obecnie pomiary MSI  wykonuje się tylko w wymiarze 2D. Metody aktualnie stosowane pozwalają lokalizować pierwiastki w metalach, polimerach i półprzewodnikach oraz związki chemiczne w próbkach biologicznych. W biochemii i medycynie tę metodę stosuje się od wielu lat, np. w badaniach lokalizacji metabolitów wydzielanych przez mikroorganizmy, metabolitów tkankowych, farmakokinetyki leków czy do poszukiwania biomarkerów chorobowych.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin