Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

„Pieśni o Męce Pańskiej”. Spotkanie i projekcja filmu już 17 marca w rzeszowskim Muzeum Okręgowym

Zwyczaj śpiewów pasyjnych kultywowany jest w Kolonii Polskiej już od ponad wieku. (Fot. Mat. organizatorów)

„Pieśni o Męce Pańskiej” taki tytuł nosi spotkanie, które już w niedzielę, 17 marca odbędzie się w rzeszowskim Muzeum Okręgowym. W programie m.in. projekcja filmu, który przybliży wyjątkowy, praktykowany w powiecie leżajski, zwyczaj. 

Podczas spotkania, na które zapraszają Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli oraz Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, zabiorą głos: Agata Witowicz („Pieśni pasyjne w ludowej tradycji”) oraz Elżbieta Dudek-Młynarska, Magdalena Fołta i Helena Urbańczyk (etnograficzna dokumentacja terenowa – refleksje badaczy).

W programie spotkania znajduje się także projekcja filmu „Wielkosobotnie granie Męki Pańskiej w parafii Kolonia Polska”. Po jego zakończeniu odbędzie się dyskusja.

Dlaczego Kolonia Polska?

Tym, co w sposób szczególny wyróżnia wieś Kolonię Polską (pow. Leżajsk) od pozostałych miejscowości w gminie jest zwyczaj śpiewów pasyjnych w wielkosobotnią noc, kultywowany przez mieszkańców już od ponad wieku.

Pieśni o Męce Pańskiej śpiewane przy grobie Chrystusowym w kościele parafialnym w Kolonii Polskiej, wydane w formie zbioru pod tym samym tytułem. (Fot. Mat. organizatorów)

Corocznie w tym czasie, przy udziale kilkunastoosobowej orkiestry wierni zebrani przy Grobie Chrystusa wykonują Pieśni o Męce. Zwyczaj wielkosobotnich śpiewów z orkiestrą, według relacji informatorów został przeniesiony przez Księdza Stanisława Szpetnara z Sieniawy. Zebrał on również Pieśni o Męce Pańskiej śpiewane przy grobie Chrystusowym w kościele parafialnym w Kolonii Polskiej i wydał w formie zbioru pod tym samym tytułem w roku 1918.

Podczas gdy w Sieniawie zwyczaj ten zaniknął, w Kolonii Polskiej jest żywo praktykowany do dziś. Ta wyjątkowa adoracja Bożego Grobu trwa od 20.00 do 24.00. Śpiewy wykonywane są naprzemiennie z orkiestrą, zgromadzoną na kościelnym chórze (składającą się m.in. z bębna, akordeonów, saksofonów, trąbek, basów i skrzypiec) liczącą razem nawet 20 muzyków. Rekrutują się oni nie tylko z Kolonii Polskiej, ale także z odległych miejscowości. Muzycy ci, na co dzień nie grający razem, przyjeżdżają również na próby poprzedzające wielkosobotnie granie, by pracować wspólnie nad brzmieniem orkiestry.

Śpiewy wykonywane są naprzemiennie z orkiestrą, która zgromadzona jest na kościelnym chórze. (Fot. Mat. organizatorów)

Parafianie zdają sobie sprawę z wyjątkowości tego zwyczaju. Jest on bardzo ważny dla lokalnej społeczności i od ponad 100 lat jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Świadczą o tym wypowiedzi zarówno starszych jak i młodszych mieszkańców wsi. Będzie można ich posłuchać na emitowanym podczas niedzielnego spotkania filmie.

Produkcja „Wielkosobotnie granie Męki Pańskiej w parafii Kolonia Polska” została zrealizowana w 2023 r. w ramach projektu „EtnoPodkarpackie. Badania terenowe” przez Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie

  • Spotkanie w rzeszowskim Muzeum Okręgowe (ul. 3 Maja 19) rozpocznie się o godz. 14.00. Wstęp wolny.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin