Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

Ponad 2 mln zł dla Rzeszowa na czytelnictwo i „Posiłek w szkole i w domu”

Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacka, przekazała dla gmin – w tym też dla Rzeszowa – dotacje na posiłki dla dzieci i na czytelnictwo (Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa)

Aż 43 szkoły i przedszkola w Rzeszowie otrzymały w sumie 474 tys. zł na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa (NPRC). W ub. roku za poprzedniego PiS-owskiego rządu takie wsparcie dostały tylko… dwie szkoły i osiem przedszkoli na kwotę 28 tys. zł. Dodatkowo jeszcze w bieżącym roku dla miasta wpłynęło 1,6 mln zł na program „Posiłek w szkole i w domu”.

W 2022 roku dotację z programu rozwoju czytelnictwa otrzymały 24 rzeszowskie przedszkola i była to kwota 72 tys. zł. W 2021 roku takie wsparcie finansowe objęło tylko 5 szkół w Rzeszowie i 3 przedszkola na kwotę 58,6 tys. zł. Tak więc w bieżącym roku pieniędzy na to zadanie jest ponad osiem razy więcej niż przed trzema laty.

– Jako prezydent stolicy dziękuję pani wojewodzie Teresie Kubas-Hul i przedstawicielom rządu za sprawiedliwe, transparentne podejście i dofinansowanie, które otrzymaliśmy teraz na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – dziękował prezydent Konrad Fijołek. – Jestem szczęśliwy, bo wraca normalność, wraca równe traktowanie samorządów. To jest niezwykle istotne, bo jeszcze do niedawna tak nie było – dodał.

Poprzedni rząd dawał mniej nawet na czytelnictwo

Prezydent dodał, że miastu Rzeszów, jako, że jest duże, a jego prezydent niekoniecznie był szanowany przez poprzedni rząd i zabierano dochody. Jak wyliczono w rzeszowskim ratuszu, to kwota nawet 350 mln zł. – Nawet w przypadku takich programów jak Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Rzeszów również był traktowany znacznie gorzej niż inne samorządy – stwierdził włodarz miasta.

Celem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa jest wsparcie bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych w zakupie książek czy też wyposażenia w niezbędny sprzęt komputerowy, czytniki e-booki, regały, biurka, oświetlenie.

34 mln zł na posiłki dla dzieci

W sumie na całym Podkarpaciu z NPRC skorzystają 452 szkoły, placówki i biblioteki i na ten cel przeznaczonych zostanie 2 mln zł. Natomiast do 160 podkarpackich gmin trafi 34 mln zł na rządowy program „Posiłek w szkole i domu” na lata 2024 – 2028 i to będzie pomoc dla niemal 55 tys. osób, w tym około 25 tys. dzieci i młodzieży. Do Rzeszowa na te cztery lata przekazanych zostanie 1,6 mln zł na posiłki.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin