REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

Radni dali zielone światło na budowę nowego dworca PKS w Rzeszowie. Ma kosztować 300 mln zł

Projekt dworca PKS w Rzeszowie. Widok z góry
Od 2021 r. gotowa jest już koncepcja nowego dworca autobusowego w Rzeszowie, jednak po wprowadzeniu zmian w planie zagospodarowania terenu pod ten obiekt, konieczne będzie wprowadzenie korekty uwzględniającej nowe wymagania.  (Fot. MWM Architekci) 

PKS w Rzeszowie od kilku lat planuje budowę nowego dworca autobusowego w miejscu starego przy ul. Grottgera. Jednak dotąd spółka nie mogła nawet rozpocząć tej ważnej inwestycji, bo konieczne były zmiany planu zagospodarowania terenu, w miejscu gdzie ma powstać nowy obiekt. Na szczęście Rada Miasta Rzeszowa dała zielone światło i na jednej z ostatnich sesji jednomyślnie podjęła uchwałę, która zezwala rozpoczęcie kolejnych etapów realizacji nowoczesnego dworca autobusowego.

To było kolejne podejście do uchwalenia planu zagospodarowania pod nowy dworzec przy ul. Grottgera. Wcześniej pojawiały się trudności, bo w projekcie były błędy oraz zastrzeżenia z powodu braku ustaleń z konserwatorem  zabytków.  Dlatego nieodzowne było powtórzenie procedury planistycznej, która trwała kilka miesięcy. Nowa wersja planu z poprawkami została wyłożona do publicznego wglądu w styczniu 2024 r. Jej wersję potwierdzili radni miejscy podczas głosowania.  

Dworzec autobusowy PKS przy ul. Grottgera w Rzeszowie
Dworzec PKS w Rzeszowie jest obecnie antywizytówką miasta wojewódzkiego, ale ma się to zmienić. (Fot. Archiwum)

Wprawdzie już od 2021 roku opracowana jest koncepcja nowego dworca wykonana przez MWM Architekci, ale potrzebna będzie nowa koncepcja i ta firma architektoniczna znów będzie mogła wziąć udział w przetargu. Jednak będzie musiała w dotychczasowym opracowaniu  wnieść poprawki zgodnie z nowymi wymaganiami planu zagospodarowania. Firma, która przygotuje najlepszą koncepcję, będzie mogła stworzyć projekt wykonawczy, a później rozpocznie się kolejny etap. Czyli przetarg na budowę dworca. 

Przetarg na wykonawcę projektu przed wakacjami 

– Czekamy na publikację w  Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego uchwały Rady Miasta o zmianach w planie zagospodarowania przestrzennego terenu, gdzie będzie budowany nowy dworzec autobusowy. To konieczne, żebyśmy mogli przeprowadzić postępowanie przetargowe –  mówi Piotr Klimczak, prezes PKS w Rzeszowie.

– Przed wakacjami ogłosimy przetarg na wykonanie projektu budynku i pod koniec 2025 roku lub na początku 2026 roku powinien być gotowy – dodaje.

Początek budowy dworca 2026 r., koniec 2029 r. 

Kiedy rozpocznie się budowa nowego dworca autobusowego? – pytamy prezesa PKS-u.

– Roboty powinny się rozpocząć w 2026 roku i zakończyć trzy lata później, może nawet wcześniej za 2,5 roku. Tak więc podróżni z nowoczesnego centrum przesiadkowego skorzystają w 2029 roku – informuje Piotr Klimczak.

Dodaje, że trzeba będzie się jeszcze porozumieć z sąsiadami – PKP i zarządcą dróg, żeby wszystko było przeprowadzone zgodnie z prawem. 

Okazuje się, że do przetargu na budowę dworca może przystąpić więcej firm. W ostatnich dwóch latach prezes PKS-u mówił, że inwestycję sfinansuje amerykański fundusz inwestycyjny. Wymieniał tylko ten podmiot, ale w rozmowie z portalem Super Nowości sprecyzował, że to będzie forma przetargu i może w nim wziąć udział każda zainteresowana firma, która chciałaby podjąć się realizacji tej inwestycji. Koszt budowy nowego dworca wyliczany jest na 300 mln zł. 

Jak będzie wyglądał nowy dworzec? 

Obecny dworzec autobusowy przy ul. Grottgera jest w opłakanym stanie technicznym. To wstyd dla miasta wojewódzkiego. Poprzedni prezydent Rzeszowa przekonywał,  że trzeba jak najszybciej przebudować ten obiekt, ale samorząd nic nie mógł w tej sprawie zrobić, bo nie jest zarządcą dworca. Sama spółka PKS planowała zrealizować inwestycję, ale koszt jej był ogromny, a firma przewozowa nie miała pieniędzy. 

W końcu jednak znaleziono potencjalnego inwestora – amerykański fundusz inwestycyjny, który może wyłożyć 300 mln zł na budowę dworca. To był początek planów, opracowano też wstępną koncepcję, jak ma taki obiekt wyglądać. Dworzec ma powstać na ponad 1,3 hektarach przy ulicach Grottgera i Grunwaldzkiej i Placu Dworcowym. Budynek ma mieć 40 tys. m kw. i nie może mieć więcej niż 24 m wysokości (do 6 pięter). Na dwóch piętrach  mają być mieszkania, natomiast parter od strony placu ma być przeznaczony na handel i usługi. Zaplanowano też trzypiętrowy garaż na 400 samochodów. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin