REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

Remont perełki Tyczyna na finiszu

Zespół pałacowy otoczony jest z trzech stron parkiem krajobrazowym, założonym w drugiej połowie XIX wieku. (Fot. Anna Moraniec)

Mieszczący się w zabytkowym pałacu Wodzickich Zespół Szkół w Tyczynie zyskał już nowe zaplecze. Powstał zadaszony amfiteatr oraz kaskadowo opadająca widownia plenerowa. Szkoła wzbogaciła się też o salę gimnastyczną o wymiarach boiska 12 na 24 metry, z zapleczem sportowym w tym siłownią. Łącznikiem połączona ją ze świeżo wyremontowaną oficyną dworską. W niej (oficynie), powstał internat przeznaczony dla 31 uczniów i wychowawcy. Mieści się w nim 15 pokoi z łazienkami, a także aneks kuchenny i jadalnia. Obiekty dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W inwestycję wpisano ciągi pieszo – jezdne, miejsca postojowe dla samochodów i rowerów oraz nasadzenia zieleni. Inwestorem jest powiat rzeszowski. Prace budowlane właśnie się zakończyły. 15 kwietnia powiat zacznie odbierać budowę, a później różne inne instytucje, m.in. straż pożarna, czy sanepid. Te one zdecydują o pozwoleniu na użytkowanie. Całość kosztowała ponad 21 mln zł. Prawie 8 milionów powiat rzeszowski otrzymał z budżetu państwa i ministerstwa sportu i turystyki.

Pałac ma długą historię

Fundatorem pałacu w Tyczynie był hrabia Ludwik Wodzicki, który w latach 60. XVII wieku wzniósł ciekawą, eklektyczną rezydencję. Pod koniec XIX stulecia powstały też m.in. oficyna i pawilon gościnny. W 1820 roku pałac stał się własnością rodziny Wodzickich, która zaliczała się do najbardziej wpływowych rodów magnackich Krakowa. W roku 1911, Izabela, córka hrabiego Ludwika Wodzickiego oraz żona księcia Janusza Radziwiłła, sprzedała posiadłość Witoldowi Oznańskiemu, który utrzymał ją do lat 20. ubiegłego stulecia.

Podczas II wojnie światowej pałac w Tyczynie nie doznał poważniejszych zniszczeń. Po 1944 roku posiadłość tyczyńską przejął Skarb Państwa. W latach 50. pałac poddano gruntownemu remontowi. W XXI wieku budynek doczekał się kolejnej, renowacji. Zespół pałacowy otoczony jest z trzech stron parkiem krajobrazowym, założonym w drugiej połowie XIX wieku. Drzewostan parku jest mieszany, ok. 50 drzew otrzymało status pomników.

Fot. Anna Moraniec
Fot. Anna Moraniec
Fot. Anna Moraniec
Fot. Anna Moraniec
Fot. Anna Moraniec

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin