Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 kwietnia 2024

Rozpoczął się III Festiwal Kultury Lasowiackiej. Imprezy w 12 miejscowościach Podkarpacia

Podczas tarnobrzeskiego przystanku Festiwalu Kultury Lasowiackiej w ubiegłym roku można było podziwiać m. in. zespół Małe Lesioki z Tuszymy. (Fot. Małgorzata Rokoszewska)

Na Podkarpaciu trwa III Festiwal Kultury Lasowiackiej. W tym roku, jego kolejne odsłony odbywają się 12 miejscowościach naszego regionu. 9 lipca, folkowy klimat zagości w Tarnobrzegu, gdzie na placu Bartosza Głowackiego zaplanowano Lasowiacką Potańcówkę ze Smakiem. 

Festiwal Kultury Lasowiackiej zainaugurowano w minioną niedzielę w Porębach Dymarskich i Kolbuszowej. 9 lipca, Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza na tańce przy muzyce na żywo na miejscowy Rynek. 

– Wydarzenie jest skierowane do do całych rodzin. Do tańca zagra Kapela Łola z Kolbuszowej. Nie trzeba wykazywać się znajomością kroków.

Podczas wprawek tanecznych instruktor nie tylko zaprezentuje kroki, ale też przekaże uczestnikom dawkę wiedzy na temat autentycznego, niereżyserowanego i niestylizowanego tańca, muzyki, a także zachęci do wspólnej zabawy – mówi Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultur. 

Zmęczeni tańcem uczestnicy mogą liczyć na wzmocnienie w stylu lasowiackim. Stowarzyszenie Dolina Smaku zaserwuje im orzeźwiające naturalne, zdrowe kompoty i herbaty oraz lasowiackie przekąski serwowane w sposób tradycyjny i nowoczesny.

Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak łączyć tradycję z nowoczesnymi gustami kulinarnymi, poznają przepisy i sposoby wykonania takich przekąsek w domu. 

Także dzieci nie będą się nudzić. Specjalnie dla nich powstanie Strefa Małego Lasowiaka. Będzie tu można wziąć udział w konkursach, poznać jak bawili się nasi dziadkowie, będą gry i wesołe zabawy. Będzie też malowanie wzorów lasowiackich na buziach. 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Partnerami tarnobrzeskiej odsłony Festiwalu są: Dolina Smaku, Stowarzyszenie „Gdzieś Tu” i Klaster Lasowiacki, a głównym organizatorem – Tarnobrzeski Dom Kultury. 

– III Festiwal Kultury Lasowiackiej potrwa do 30 lipca. Organizatorem jest Województwo Podkarpackie oraz 12 operatorów regionalnych. To przedsięwzięcie unikalne.

Jego celem jest popularyzacja i promocja dziedzictwa kultury materialnej i niematerialnej grupy etnograficznej Lasowiaków, którą w sposób najbardziej zauważalny dotknęła unifikacja kulturowa.

Kultywowanie tradycji lasowiackich ocalało w bardzo ograniczonym zakresie i wymaga solidnego wsparcia tak merytorycznego, jak też promocyjnego.

Festiwal jest jednym z narzędzi przywracania istotnego znaczenia tej kulturze w przestrzeni kulturowej województwa podkarpackiego, nośnikiem powrotu do korzeni, ale także motywacją do szukania inspiracji w tej tradycji do realizacji potrzeb i oczekiwań współczesnego człowieka – informuje organizator wydarzenia. Pełny program można znaleźć na stronie Festiwalu: www.lasowiacki.pl.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin