Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Sanok gotowy na Texom Indywidualne Mistrzostwa Europy. Mamy bilety na weekendowe zawody w Sanoku

Tor Błonie w Sanoku – to właśnie tu już w najbliższy weekend poznamy indywidualnego mistrza Europy w ice speedwayu (Fot. Materiały prasowe)

Kolejny raz Sanok stanie się stolicą europejskiego żużla w odmianie lodowej. Przez dwa dni toczyć się tam będzie rywalizacja o medale Texom European Individual Ice Speedway Championship. Na torze „Błonie” spotkamy się 24 i 25 lutego 2024 roku – start pierwszego wyścigu o godz. 14. zarówno w sobotę jak i niedzielę.

Ice Speedway wrócił do Sanoka w 2022 roku, po ośmiu latach przerwy. Wówczas na torze „Błonie”, gdzie odbył się pierwszy z dwóch turniejów finałowych Indywidualnych Mistrzostw Europy, a także rywalizowano o Puchar Burmistrza Sanoka. Rok później odbyła się już tylko walka o medale. I to w klasycznym wydaniu dwudniowym, a o ostatecznej kolejności decydowała łączna suma punktów, wywalczona w obu turniejach. Mistrzowski tytuł wpadł w ręce Austriaka Franza Zorna, który wyprzedził w klasyfikacji generalnej Lucę Bauera (Włochy) i Jimmiego Olsena (Szwecja). Złoty medalista powtórzył tym samym swój wyczyn z roku 2008, gdy został kontynentalnym czempionem po raz pierwszy. Całą trójkę ubiegłorocznych medalistów zobaczymy na starcie także w tym sezonie. 

Polska kolebka ice speedwaya

Sanok śmiało można nazwać kolebką ice speedwaya w naszym kraju. Oprócz walki o medale Indywidualnych Mistrzostw Europy, odbywały się tam też Drużynowe Mistrzostwa Świata i kilka turniejów towarzyskich Sanok Cup. 

– To trzecia impreza tej rangi na torze „Błonie” za mojej kadencji i bardzo się cieszę, że stała się ona sportową wizytówką naszego miasta. Chcielibyśmy kontynuować ten projekt w kolejnych latach, dlatego też czynimy stosowne inwestycje i staramy się o ministerialne środki na modernizację tego dość kosztownego w utrzymaniu obiektu. Sanok chce promować się także poprzez sport, a weekendowa impreza z pewnością mocno się temu przysłuży – powiedział na oficjalnej konferencji prasowej przed zawodami burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski.

W tym roku temperatury w lutym są wyjątkowo wysokie, co naturalnie stwarza pytania o stan lodu na torze „Błonie”. Dyrektor MOSiR Sanok Bogusław Rajtar nie ma jednak wątpliwości, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem. 

– Prognozy w Sanoku są bardziej wiosenne niż zimowe. Tak ciepłego lutego nie było od lat, więc przygotowanie i utrzymanie lodu o wysokości co najmniej 20 centymetrów to sztuka nie lada. Synoptycy przewidują także na najbliższy weekend wysokie temperatury. Czeka nas więc nie lada wyzwanie, jeśli chodzi o regenerację lodu po piątkowym treningu i sobotnich zawodach. Jestem jednak przekonany, że podołamy zadaniu i obejrzymy ciekawe widowisko sportowe – powiedział Rajtar. 

Konferencja prasowa (Fot. Materiały prasowe)

Sporo uwagi jak zwykle poświęcono bezpieczeństwu. Tor „Błonie” wymaga specjalistycznego przygotowania pod zawody w ice speedwayu. Intensywne prace trwają od poniedziałku. 

– Jak zwykle podstawowym zadaniem jest przygotowanie bezpiecznego toru. Działamy w porozumieniu z zawodnikami, starając się stworzyć im jak najkorzystniejsze warunki do ścigania, ale także minimalizujące ryzyko kontuzji w razie upadków, które w tym sporcie się przecież zdarzają. Pomogą w tym materace, a także 1300 worków, wypełnionych słomą, które stworzą bandę ochronną. Wzmacniamy także płot, oddzielający widownię od toru – powiedział Janusz Steliga ze Speedwayevents.pl, sprawujący nadzór nad pracami technicznymi. 

Kibiców, wybierających się na „Błonie” czekają nie tylko atrakcje sportowe

Organizatorzy przewidzieli konkursy dla kibiców, strefę animacji dla najmłodszych, będą też działały punkty gastronomiczne. 

European Individual Ice Speedway Championship odbędą się w Polsce już po raz piąty z rzędu. Nasz kraj tradycyjnie będzie reprezentował Michał Knapp, który w 2020 roku był trzynasty w klasyfikacji generalnej, rok później dwunasty, następnie jedenasty, a w zeszłym roku, głównie przez kłopoty sprzętowe, uplasował się na osiemnastej pozycji. Teraz będzie chciał wyraźnie się poprawić. 

– Wszystko nabiera tempa i idzie ku dobremu. Polski Związek Motorowy, moi sponsorzy oraz Speedwayevents.pl przyczynili się do tego, że pozyskaliśmy upragniony sprzęt. Teraz mamy wreszcie dobry motocykl, na którym udało się sporo potrenować i przetestować ustawienia. Podczas jazd łatwo można było dostrzec, że to dobrze zainwestowane pieniądze – podsumowuje Michał Knapp.

Tegoroczne zawody

Formuła rywalizacji pozostaje niezmieniona. Przewiduje 20 wyścigów w fazie zasadniczej, po której dwóch najskuteczniejszych zawodników znajdzie od razu miejsce w biegu finałowym. O pozostałe dwa walka toczyć się będzie w barażu, do którego staną żużlowcy z miejsc 3-6 po fazie zasadniczej. 

Suma punktów, wywalczona w dwóch turniejach, wyłoni ostateczną klasyfikację, a tym samym tegorocznych medalistów. Warto dodać, że w tegorocznej edycji swoich zawodników wystawi 8 federacji.

W sumie na liście startowej pojawi się tradycyjnie 17 nazwisk – 16+1 rezerwowy. Podział miejsc (wliczając zawodników rezerwowych) dla poszczególnych federacji wygląda następująco: trzy z nich dostały możliwość zgłoszenia po trzech zawodników (Niemcy, Szwecja, Czechy), po dwa miejsca dostali Austriacy, Finowie i Holendrzy, po jednym z kolei Polska i Włochy.

Sponsor tytularny

Tegoroczne zawody będą miały sponsora tytularnego. Została nim firma Texom – polskie przedsiębiorstwo budowlane, realizująca roboty w formule generalnego wykonawstwa w zakresie budownictwa przemysłowego, mieszkaniowego, użyteczności publicznej oraz budynków objętych ochroną konserwatorską. Znana jest w branży sportowej m.in. ze sponsorowania żużlowców Stali Rzeszów czy piłkarzy Wisły Kraków. Jest też sprawdzonym partnerem Speedwayevents.pl, promując się od dawna przy okazji organizowanych przez nas wydarzeń w sporcie żużlowym. Tak było chociażby przed rokiem w Sanoku podczas European Individual Ice Speedway Championship 2023. Fundamentem działaności firmy Texom jest wieloletnie doświadczenie wspólników – osób posiadających zdolności menadżerskie oraz uprawnienia do sprawowania samodzielnych funkcji w budownictwie, oparte na wieloletniej pracy w branży budowlanej w zakresie zarządzania, kierowania i nadzorowania robotami budowlanymi w największych spółkach w kraju. Każdą realizację firma traktuje priorytetowo.

Bilety

Trwa sprzedaż biletów na wydarzenie w Sanoku. Przygotowano pakiety biletowe na dwa dni z ice speedwayem na torze „Błonie”, można też zaopatrzyć się w wejściówki osobno na każdy dzień. Ceny są identyczne jak przed rokiem. Sprzedaż prowadzona jest online – na stronie bilety.speedwayevents.pl oraz w serwisie ebilet.pl.

Lista startowa

 • 1. Franz Mayerbüchler (Niemcy)’
 • 2. Jimmy Olsen (Szwecja)
 • 3. Heikki Huusko (Finlandia)
 • 4. Max Niedermaier (Niemcy)
 • 5. Lukáš Hutla (Czechy)
 • 6. Michał Knapp (Polska)
 • 7. Joakim Söderström (Szwecja)
 • 8. Andrej Diviš (Czechy)
 • 9. Luca Bauer (Włochy)
 • 10. Jasper Iwema (Holandia)
 • 11. Sebastian Reitsma (Holandia)
 • 12. Franz Zorn (Austria)
 • 13. Jimmy Hörnell (Szwecja)
 • 14. Max Koivula (Finlandia)
 • 15. Maximilian Niedermaier jr. (Niemcy)
 • 16. Martin Posch (Austria)
 • Rezerwowy
 • 17. Radek Hutla (Czechy)

UWAGA KONKURS

Dla kibiców ice speedwaya mamy bilety na weekendowe zawody w Sanoku. Aby mieć szanse je zdobyć, wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na pytanie: Kto został indywidualnym mistrzem Europy w ice speedwayu w 2023 roku? Na maile z prawidłowymi odpowiedziami czekamy w środę (21.02.) w godz. 13-13.15 pod adresem mjezowski@supernowosci24.pl. W tytule maila prosimy wpisać ICE SPEEDWAY, a w jego treści swoje imię i nazwisko. Kto pierwszy, ten lepszy! Powodzenia!

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin