REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 6 czerwca 2026

Sukces programu badań profilaktycznych Moje Zdrowie! Zgłosiło się ponad 4 mln osób!

W ciągu pierwszego roku funkcjonowania poprzedniego programu profilaktycznego (Profilaktyka 40 PLUS) skorzystało z niego blisko 1,2 mln pacjentów. W przypadku Mojego Zdrowia wynik po roku jest znacznie wyższy i sięga 3,75 mln pacjentów, natomiast warto oczywiście pamiętać, że obejmuje on osoby dorosłe już od 20 roku życia. (Fot. Archiwum)

5 maja 2025 roku uruchomiony został największy w historii Polski bezpłatny program badań profilaktycznych – Moje Zdrowie. Twórcy zakładali, że do końca zeszłego roku zgłosi się do niego 600 tys. pacjentów, a tymczasem skorzystało ich… niemal 4 razy więcej – 2,3 mln. Obecnie, po roku, już blisko 4 mln Polek i Polaków zadbało w ten sposób o własne zdrowie i dalszą profilaktykę.

W ciągu pierwszego roku funkcjonowania poprzedniego programu profilaktycznego (Profilaktyka 40 PLUS) skorzystało z niego blisko 1,2 mln pacjentów. W przypadku Mojego Zdrowia wynik po roku jest znacznie wyższy i sięga 3,75 mln pacjentów, natomiast warto oczywiście pamiętać, że obejmuje on osoby dorosłe już od 20 roku życia.

Według minister zdrowia Jolanty Sobierańskirj-Grenda „Sukces programu Moje Zdrowie pokazuje ogromną zmianę w podejściu Polek i Polaków do profilaktyki. Prawie 4 miliony zgłoszeń to dowód, że o zdrowiu coraz częściej myślimy kompleksowo. Profilaktyka to zdecydowanie jedna z najważniejszych inwestycji w zdrową przyszłość całego społeczeństwa. Promocja profilaktyki ma istotne znaczenie także ze względu na ustanowiony przez Sejm RP Rok Profilaktyki Zdrowotnej”.

Na czym polega program Moje Zdrowie?

Moje Zdrowie to nie tylko najbardziej kompleksowy i najszerzej dostępny program spersonalizowanej profilaktyki zdrowotnej w historii Polski. Jego popularność wynika też z nowoczesnego, wygodnego sposobu zgłaszania się do programu – wystarczy wypełnić online zdrowotną poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub aplikację mobilną mojeIKP. Co ciekawe, część pacjentów korzysta z tej możliwości w godzinach popołudniowych, a nawet nocnych – 20% ankiet wypełnianych jest poza standardowymi godzinami pracy placówek medycznych.

Internetowe Konto Pacjenta wykorzystało 26 proc. zgłaszających się do programu, natomiast poprzez mojeIKP ankietę wypełniło 21 proc. pacjentów. Ponad połowa (53 proc.) zapisała się natomiast w sposób tradycyjny, najczęściej wypełniając ankietę we własnej przychodni (lub innej placówce), korzystając z pomocy personelu.

„Realizacja programu Moje zdrowie to doskonały przykład, gdzie nowoczesne e-usługi, dostępne i przyjazne pacjentom, wpisują się w strategiczne cele systemu ochrony zdrowia publicznego” wskazuje Jarosław Sot, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

Dlaczego warto zgłosić się do programu Moje Zdrowie

Program Moje Zdrowie oferuje pacjentom: lepszą kontrolę nad stanem zdrowia dzięki regularnym badaniom, lepsze przygotowanie do wizyty lekarskiej dzięki ankiecie wstępnej, łatwy i szybki dostęp do profilaktyki online, możliwość wczesnego wykrycia chorób i szybszego rozpoczęcia leczenia, indywidualny plan zdrowotny dopasowany do wieku, płci i stylu życia.

Program realizowany jest w trzech prostych krokach: wypełnienie ankiety, wykonanie spersonalizowanego zestawu badań oraz wizyta podsumowująca, na której pacjent otrzymuje szczegółowe zalecenia i Indywidualny Plan Zdrowotny. Na tym etapie może też zostać skierowany na dalsze badania.

Z programu Moje Zdrowie można skorzystać: co 5 lat (jeśli masz 20–49 lat), co 3 lata (jeśli masz 50 i więcej lat).

Moje Zdrowie w liczbach:

  • 3 739 583 wypełnionych ankiet zdrowotnych
  • 3 541 099 ankiet podjętych do realizacji – 94,7 proc.
  • 62,55 proc. ankiet wypełnionych przez kobiety
  • 47 proc. ankiet wypełnionych samodzielnie przez pacjentów online (IKP i mojeIKP).

Widoczne trendy i rosnące zaangażowanie

Systematycznie zwiększa się odsetek ankiet podjętych do realizacji, czyli takich, które kończą się skierowaniem pacjenta na badania wraz z zaproponowanym terminem. Aktualnie wskaźnik ten wynosi 94,7 proc., podczas gdy na początku programu było to 40 proc. (czerwiec 2025).

Choć kobiety nadal częściej biorą udział w programie (62,55 proc. zgłaszających się osób), zauważalny jest stały wzrost zainteresowania profilaktyką także wśród mężczyzn.

Najchętniej z możliwości udziału w programie korzystają osoby w wieku 30-39, lat, które stanowią 20 proc. wszystkich uczestników. Niewiele mniejsze zaangażowanie wykazują osoby z grupy 40-49 lat – to 19,9 proc. pacjentów.

Równocześnie rośnie średni wiek uczestników – coraz częściej do programu przystępują osoby w wieku 50+, które stanowią obecnie 45,9 proc. wszystkich ankietowanych.

Wykres udziału zleconych badań według typu badania pokazuje wyraźną przewagę badań podstawowych, które stanowią 61 proc. wszystkich zleceń, wobec 39 proc. przypadających na badania rozszerzone.

Zdrowie to najlepsza inwestycja

Analitycy obliczają, że każda złotówka wydana na profilaktykę przekłada się na oszczędność od kilku do nawet kilkunastu złotych w przyszłości. Dlatego na Moje Zdrowie możemy patrzeć jak na wyjątkową inwestycję realizowaną przez całe polskie społeczeństwo. Inwestycję, która zwróci się nie tylko poprzez wymierne oszczędności, ale przede wszystkim w długości, jakości i komfortowi życia obywateli. Nie chodzi tylko o pieniądze, ale po prostu o zdrowie.

Udostępnij

FacebookTwitter