REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 20 czerwca 2024

Trwa realizacja drogi S19. Kiedy pojedziemy nią na Słowację?

Plan realizacji drogi S19 na tle innych dróg podkarpacia. Droga ekspresowa S19 zaznaczona jest kolorem czerwonym.
Aktualny stan prac na podkarpackim odcinku S19, na południu do Rzeszowa w kierunku granicy ze Słowacją.

Tekst przeczytasz w 3 minuty

Trwa budowa drogi ekspresowej S19 od Rzeszowa w kierunku Babicy. Ten odcinek, wraz z tunelem, ma być gotowy w 2026 r. Kiedy więc nową ekspresówką dojedziemy aż do Barwinka i granicy polsko-słowackiej? Nieprędko, choć prace na niemal każdym fragmencie drogi trwają.

Jednym z obecnie realizowanych odcinków jest również ten przy samej granicy, o długości 18,2 km, z Dukli do Barwinka. Wartość już podpisanej umowy z firmą Polaqua to 1,54 mld zł. To jeden z najbardziej kłopotliwych etapów pod względem geologii i uwarunkowań środowiskowych. Ukończenie go zaplanowano na 42 miesiące od podpisania umowy (październik 2022 r.). Powinien więc być gotowy za 4 lata.

W 2025 najdalej do Babicy

Wcześniej jednak czeka nas otwarcie innych odcinków S19. Fragment Rzeszów Południe – Babica o długości 10,3 km (koszt 2,23 mld zł) ma być otwarty w 2025 roku. Dalszy przejazd obejmuje tunel o długości 2,2 km, między Babicą, a Lutoryżem. Ten będzie gotowy dopiero w 2026 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekonuje, że termin ten zostanie dotrzymany, choć w terenie, gdzie ma być drążony, odkryto złoża gazu i metanu.

Via Carpathią do Krosna? Dopiero we wrześniu 2026

W budowie jest też odcinek Babica – Jawornik. Prace prowadzone są pod ścisłym nadzorem przyrodników, który ma na celu ochronę lokalnego ptactwa. Kierowcy z tej części S19 skorzystają we wrześniu 2026 r. Trwają również roboty na etapie od Krosna do Miejsca Piastowego o długości 10,3 km. Minął 27. tydzień prac. Drogą ma być otwarta w trzecim kwartale 2025 r.
W podobnym czasie oddany zostanie 10-kilometrowy odcinek Miejsce Piastowe – Dukla. Tam zakończenie prac również zaplanowano na 2025 r.

Etapami do celu

Choć po niektórych fragmentach ekspresówki, jak np. Rzeszów – Babica kierowcy przejadą już za dwa lata, to przez tunel dopiero rok później, a przez drogę z Krosna do Dukli w 2025 r. W 2026 r. otwarty zostanie odcinek z Babicy do Jawornika. Najdłużej trzeba będzie poczekać na ostatnią część S19: odcinki Jawornik – Lutcza i Lutcza – Domaradz, która jest obecnie w fazie przetargu. Wszystko wskazuje więc na to, że do granicy polsko-słowackiej w Barwinku będziemy mogli dojechać w całości nową drogą za 4 lata – w 2027 r.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin