REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 23 lutego 2024

Uwaga na oszustów – ostrzega ZUS

– W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu. Można nas znaleźć pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym: cot@zus.pl – mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS (Fot. Wit Hadło).

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłaszają się klienci, którzy otrzymali na swój adres email link do wniosku, który pozwoli podwyższyć świadczenie wychowawcze z 500, do 800 zł. To oszustwo. ZUS nie wysyła takich wiadomości z linkiem. Świadczenie w wyższej wysokości, od stycznia 2024 r., jest podnoszone automatycznie.

Do jednej z placówek ZUS zgłosili się klienci, którzy otrzymali email z prośbą o uaktualnienie swoich danych w celu wypłaty świadczenia wychowawczego w wyższej wysokości. Zaniepokoiło ich to, bo w ostatnim czasie nie zmieniali żadnych danych, a świadczenie otrzymują terminowo. – Na szczęście nasi klienci, którzy zgłosili się do ZUS, nie dali się nabrać na to oszustwo. Apelujemy do osób, które być może otrzymały taką wiadomość, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na nią, ani tym bardziej nie otwierać zawartych w korespondencji załączników czy linków. Taki email ma na celu wyłudzenie naszych danych, zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.

Automatycznie, więc bez wniosku

– Przypominam, że rodzice, którzy mają prawo do świadczenia na obecnie trwający okres, czyli do 31 maja 2024 r., od stycznia bieżącego roku dostają świadczenie podniesione przez ZUS do kwoty 800 zł, bez jakiegokolwiek wniosku, z automatu. Natomiast wnioski na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2024 r., do końca maja 2025 r. będzie można składać dopiero od 1 lutego – dodaje rzecznik.

Składanie wniosków odbywa się za pośrednictwem PUE, bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia i aplikacji mZUS. Nie ma składania wniosku poprzez przesłany pocztą link, czy załącznik.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin