Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 14 kwietnia 2024

W Kolbuszowej powstał ogromny mural Janka Bytnara

Mural Janka Bytnara robi wrażenie. (Fot. Paweł Galek)

Na ścianie hali sportowej budynku Liceum Ogólnokształcącego powstał wielki mural poświęcony Jankowi Bytnarowi „Rudemu”, patronowi szkoły. Namalowali go artyści z Warszawy. Prace trwały cztery dni i zakończyły się w sobotę (12 bm.).  

Janek Bytnar – bohater pierwszego i jedynego muralu w grodzie nad Nilem – urodził się 6 maja 1921 r. w domu przy ul. Nowe Miasto – na ścianie budynku do dziś jest tablica upamiętniająca to wydarzenie. W Kolbuszowej mieszkał przez pierwsze pięć lat swego życia. 

Pamiętają o swoich krajanie

Następnie z rodzicami wyjechał do Warszawy. Tam podczas niemieckiej okupacji brał czynny udział w dywersyjnych akcjach Szarych Szeregów.

W 1943 r. został aresztowany przez Gestapo. Był brutalnie przesłuchiwany. Mimo okrutnych tortur – nie wydał nikogo. Został odbity przez swoich kolegów podczas legendarnej akcji pod Arsenałem.

Jednak nie udało się go uratować. Zmarł cztery dni później. W momencie śmierci miał zaledwie 22 lata.

Kolbuszowa pamięta o swoim krajanie. Co roku w rocznicę akcji pod Arsenałem pod jego rodzinnym domem odbywają się uroczystości patriotyczne. Jego imię noszą: jedna z ulic w mieście, Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego i Liceum Ogólnokształcące. 

Malowali cztery dni

Ta ostatnia placówka, w setną rocznicę śmierci swego patrona, postanowiła oddać mu hołd w wyjątkowy sposób – w postaci muralu.

Powstał on na ścianie hali sportowej obok pływalni krytej „Fregata”, jest widoczny od strony ul. Jana Pawła II i od… ul. Janka Bytnara. 

Głównym motywem muralu jest „Rudy”, ale widzimy tam też jego rodziców i siostrę, a także akcję pod Arsenałem. Wszystko to, przy użyciu farb elewacyjnych, namalowali Michał Szudrawski i Mateusz Rokicki, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Prace trwały od wtorku do soboty (8-12 bm.). Oficjalne odsłonięcie muralu zaplanowano w przyszłym miesiącu, w rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz bitwy o Kolbuszową.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin