Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 15 kwietnia 2024

W Rzeszowie powstaną nowe parki kieszonkowe

Tak będą wyglądać kolejne rzeszowskie parki kieszonkowe. Takie parki to niewielkie tereny zielone o powierzchni do 0,4 ha, które mogą być zorganizowane w wolnym, niewykorzystanym miejscu. (Wizualizacje: Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie)

Na rzeszowskich osiedlach: Nowe Miasto, Biała i Baranówka utworzone zostaną nowe parki kieszonkowe. Będzie tam nie tylko zieleń, ale i siłownie plenerowe oraz urządzenia zabawowe dla dzieci. Przetarg na wybór wykonawcy nowych parków został już ogłoszony. 

W stolicy Podkarpacia w ciągu niespełna trzech lat przybyło 12 parków kieszonkowych. Tworzone były w różnych punktach miasta, min. na osiedlu Pobitno, Króla Augusta, Przybyszówka, Baranówka.

– Zależy mi na tym, aby rzeszowianie mieli jak najłatwiejszy dostęp do takich terenów – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Dlatego też w tym roku kontynuujemy tworzenie zielonych przestrzeni dla mieszkańców. Powstanie ich w sumie aż siedem. 

Pierwsza z nich to Arkadia na osiedlu Drabinianka, która powstanie w sąsiedztwie oddanych do użytku w 2022 roku szkoły i przedszkola. Przetarg na realizację tej inwestycji został już ogłoszony. Podobnie jest z parkami, które powstaną w tym roku m.in. na osiedlach: Nowe Miasto, Biała i Baranówka. Ogłoszony kilka lat temu przetarg na ich realizację jest w trybie zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że wybrana firma w pierwszej kolejności opracuje dokumentację, a następnie park wybuduje. 

Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie

Park z dwiema strefami 

Nowy ogród kieszonkowy na osiedlu Nowe Miasto będzie miał ponad 30 arów powierzchni. Zajmie działki znajdujące się w sąsiedztwie  ogrodzonego miejskiego placu zabaw i centrum Millenium Hall. Zgodnie z założeniami przygotowanymi przez Zarząd Zieleni Miejskiej park będzie podzielony na dwie strefy. Pierwsza z nich to strefa zieleni niskiej – znajdzie się tu miejsce także dla ogrodu deszczowego i  łąki kwietnej. Druga strefa to przestrzeń z ławkami , hamakami, leżakami, stołami do szachów, domkami wiklinowymi, kostkami wiedzy oraz dużym urządzeniem zabawowym dla dzieci. Zaplanowane jest także ustawienie stojaków rowerowych. W tym parku posadzonych zostanie 5 tys. roślin, w tym ponad 50 drzew. 

Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie

Na osiedlu Biała będzie wieża ze zjazdem linowym

Ogród kieszonkowy na osiedlu Biała powstanie przy ul. Karola Wojtyły. Będzie podzielony na strefy: z urządzeniami zabawowymi (m.in. wieża ze zjazdem linowym), wypoczynkowo-edukacyjną (m.in. kostki wiedzy, domki dla owadów) i sportową, z boiskiem do gry w piłkę nożną, bramkami i piłkochwytami). Zamontowane zostanie oświetlenie solarne,  powstanie też łąka kwietna. 

Dwa pozostałe parki, objęte tym przetargiem powstaną na osiedlu Baranówka oraz Pobitno.

Otwarcie ofert firm nastąpi 20 marca. 

Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin