Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 13 maja 2024

Zaufaj szczepieniom

Konferencję „Zaufaj Szczepieniom”, zorganizowała Fundacja Instytutu Matki i Dziecka, we współpracy z Regionalnym Biurem Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce, Biurem UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce oraz Instytutem Matki i Dziecka. (Fot. materiały prasowe)

Częścią obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień była konferencja, która skupiła się na kluczowych aspektach związanych z rutynowymi szczepieniami dzieci w Polsce. Jej celem było pokazanie konsekwencji nieszczepienia, czyli wracających, a prawie zapomnianych chorób, co ma być kluczem do odbudowy zaufania pacjentów to tej profilaktyki.

Konferencję „Zaufaj Szczepieniom”, zorganizowała Fundacja Instytutu Matki i Dziecka, we współpracy z Regionalnym Biurem Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce, Biurem UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce oraz Instytutem Matki i Dziecka.

200 specjalistów jednym głosem za szczepieniami

Wydarzenie zgromadziło ponad 200 specjalistów, w tym naukowców, pracowników służby zdrowia, urzędników oraz pracowników humanitarnych, aby przedstawić wszechstronne spojrzenie na obecną sytuację szczepień dzieci, podkreślając zarówno postępy, jak i obszary wymagające uwagi.

– Widzimy, że w dzisiejszych czasach, promocja szczepień nabiera jeszcze większego znaczenia niż kilka lat temu. Choroby, o których już dawno zapomnieliśmy, wracają. Musimy rzetelnie przekonywać sceptyków i odpowiadać na wątpliwości pacjentów. Jako ginekolog, z pełnym przekonaniem podkreślam, że szczepienie kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią stanowi kluczowy element dbania o zdrowie nie tylko dla nich samych, ale także dla ich dzieci. Badania jednoznacznie potwierdzają bezpieczeństwo i skuteczność szczepień, dlatego gorąco zachęcam wszystkie przyszłe i świeżo upieczone mamy do skorzystania z tej formy profilaktyki zdrowotnej – mówił dr n. med. Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka.

Opierali się na badaniach

Badanie przeprowadzone wśród opiekunów dzieci z Ukrainy przebywających w Polsce wykazało, że ponad jedna na trzy matki z dziećmi poniżej siedmiu lat nie wie, jak uzyskać dostęp do usług szczepień dla swoich pociech w Polsce. Wskazuje to na konieczność zrozumienia potrzeb społeczności z doświadczeniem uchodźczym i stworzenia ukierunkowanych strategii komunikacyjnych, aby wesprzeć te grupy.

Ponadto, badanie podkreśliło rosnące zaufanie do pracowników służby zdrowia wśród respondentek. Zgodnie z wynikami, trzy czwarte uczestniczek badania zgłosiło, że w pełni lub w większości ufa pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanych w szczepienia.

– Tworzenie skutecznych programów mających na celu zwiększenie zainteresowania szczepieniami, sposobów przekazu informacji i dotarcia do szczególnych grup odbiorców jest równie ważne jak sama usługa medyczna. Trzy czwarte uczestników badań przeprowadzonych przez UNICEF w dużym stopniu lub całkowicie ufało pracownikom służby zdrowia zaangażowanym w proces szczepień. Celem naszych trwających obecnie działań jest nie tylko odbudowa zaufania do skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek, ale także promowanie szczepień wszystkich dzieci w Polsce – powiedziała Nona Zicherman, koordynatorka krajowa Biura UNICEF Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce.

Powiedz tak

Aby promować szczepienia, UNICEF we współpracy z Fundacją Instytutu Matki i Dziecka, zainicjował kampanię społeczną „Powiedz TAK Szczepieniom”.

Podczas konferencji organizatorzy przedstawili rezultaty tej kampanii, prezentując skuteczne strategie zwiększania wskaźników szczepień oraz zaangażowania społecznego w tym temacie.

– W promocji szczepień kluczowe znaczenie ma komunikacja oparta na dowodach naukowych, która będzie zrozumiała dla rodziców i opiekunów. Dzięki udziałowi w badaniu z elitarnymi partnerami UNICEF, Yale School of Medicine i ECDC mamy możliwość sprawdzenia jaki rodzaj przekazu jest najskuteczniejszy. Uzyskane wyniki pokazują, że podkreślanie ryzyka związanego z niezaszczepieniem dziecka i zagrożenie chorobą są najskuteczniejsze w zmianie postaw rodziców. Mniejsze znaczenie miały budowanie zaufania do systemu ochrony zdrowia, czy informacje o dostępności szczepień – powiedziała dr n. o zdr. Dorota Kleszczewska, prezes Fundacji Instytutu Matki i Dziecka. 

Szczepienia chronią przed śmiertelnymi chorobami

Istnieje wiele chorób, które mogą być poważne, a w niektórych przypadkach nawet śmiertelne. W przeszłości występowały duże epidemie niektórych chorób, które zabijały setki, a czasami tysiące ludzi. Na szczęście dzięki powszechnemu i długotrwałemu stosowaniu szczepień ochronnych, dzieci i dorośli są chronieni przed zachorowaniem na choroby, którym można zapobiec za pomocą szczepionek. Nie powinniśmy jednak popadać w samozadowolenie, ale nadal konsekwentnie doceniać korzyści zdrowotne, jakie nam zapewniają szczepienia. Ostatnio w niedostatecznie zaszczepionych społecznościach pojawiły się ogniska epidemiczne zwłaszcza odry, wśród niezaszczepionych dzieci, a także dorosłych. Dlatego musimy nadal zachować czujność i zapewnić ludziom dostęp do naukowo wiarygodnych informacji tak aby, mogli podejmować najlepsze decyzje zdrowotne, dbając o swoje zdrowie oraz zdrowie swoich bliskich – powiedział dr n. med. Mark Muskat, Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia na Europę.

Wydarzenie zakończyło się debatą międzynarodowych ekspertów, którzy omawiali przyszłościowe rozwiązania i dzielili się najlepszymi praktykami w komunikacji i strategii związanymi ze szczepieniami.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin