REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

Pierwszy taki zabieg na Podkarpaciu. Naprawili zastawkę serca bez otwierania klatki piersiowej

Fot. arch KSW nr 2 w Rzeszowie.

Pierwsze na Podkarpaciu zabiegi przezskórnej naprawy zastawki mitralnej za pomocą systemu MitraClip, wykonano kilka dni temu w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. – Metodę u dwóch chorych z ciężką niewydolnością serca, zdyskwalifikowanych poprzednio z operacji technikami kardiochirurgicznymi, zastosował nasz zespół – pisze na stronie lecznicy prof. dr hab. n. med. Andrzej Przybylski, kierownik Kliniki Kardiologii z Pododdziałem Ostrych Zespołów Wieńcowych.

Jak podkreśla profesor otwarcie klatki piersiowej, zastosowanie krążenia pozaustrojowego, czas zabiegu i utrata krwi wiążą się z dużym ryzykiem okołooperacyjnym. Przy zastosowaniu techniki MitralClip, zastawka jest reperowana poprzez zestawy wprowadzone do serca przez nakłucie naczyń znajdujących się w pachwinie. Zabieg, co prawda wymaga znieczulenia ogólnego, ze względu na głowice do echokardiografii umieszczoną w przełyku. Jest ona jednak niezbędna do kontroli przebiegu i skuteczności zabiegu.

Bezpieczniej dla pacjenta, trudniej dla lekarza

Trudnością zabiegu wymagającą nieprawdopodobnego kunsztu i zgrania zespołu kardiologów jest sterowanie superprecyzyjnymi ruchami narzędzi mających ponad metr długości w oparciu o obrazy kontrolne znajdujące się na różnych monitorach. Zabiegi trwają dwie – trzy godziny. Pobyt w szpitalu pooperacyjnie nie powinien przekraczać kilku dni. To są niewątpliwie zalety dla chorych. No i możliwość wykonania ich w Rzeszowie zamiast w odległych ośrodkach w innych województwach.

– Zabiegi wykonane zostały przez zespół lekarzy kardiologów z Kliniki Kardiologii z Pododdziałem Ostrych Zespołów Wieńcowych pod przewodnictwem lek. med. Bernadetty Deręgowskiej oraz dr n. med. Rafała Kurianowicza – zaznacza prof. Przybylski.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin