REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 lipca 2024

Inwestowanie w nieruchomości – jaką strategię wybrać?

Trudna sytuacja gospodarcza wynikająca m.in. z kryzysu energetycznego i niespokojnej sytuacji politycznej na świecie oraz wysoka inflacja powodują, że z pewnością uważniej przyglądasz się możliwościom zabezpieczenia swoich finansów. Jedną z możliwości, szczególnie polecaną na wszelkie „trudne czasy” jest inwestowanie w nieruchomości. Ale samo pojęcie inwestycji w dobra nieruchome jest dość ogólne. Przyjrzyjmy się różnym strategiom inwestowania w lokale i grunty, które pozwolą ochronić i pomnożyć twoje oszczędności.

Przedstawiamy siedem najpopularniejszych strategii inwestycji w nieruchomości. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej i sprawdzić, która forma zarabiania na dobrach nieruchomych będzie najlepsza dla ciebie, zapraszamy do lektury: https://listaprzetargow.pl/blog/inwestowanie-w-nieruchomosci-najbardziej-popularne-strategie/.

Wynajem długoterminowy

Wynajmowanie mieszkania lub domu na długi okres to jedna z bardziej stabilnych inwestycji. Właściciel nieruchomości pobiera stałe przychody, a sama obsługa inwestycji nie wymaga wiele zachodu. Nie trzeba ciągle szukać nowych najemców, sprzątać i przygotowywać lokalu dla kolejnych gości – jak jest w przypadku nieruchomości przeznaczonych pod krótki najem. Ponadto w związku z wysokimi cenami nieruchomości i utrudnieniami w uzyskaniu kredytów hipotecznych, ale także z trendami, które już od dawna obserwowaliśmy na zachodzie Europy, a teraz stają się coraz powszechniejsze i u nas – coraz więcej ludzi nigdy nie decyduje się na zakup własnego mieszkania. To powoduje, że popyt na ten rodzaj wynajmu wciąż rośnie.

Wynajem krótkoterminowy

Ta opcja inwestowania w nieruchomości charakteryzuje się dużo wyższymi stawkami niż wynajem długoterminowy, ale też wymaga większych nakładów czasu, pracy lub dodatkowych kosztów na obsługę inwestycji. Jest to sposób szczególnie korzystny w lokalizacjach atrakcyjnych turystycznie. Pozwala także na korzystanie z własnej nieruchomości. Np. dom nad morzem można wynajmować turystom przez cały okres wakacyjny, a w miesiącach zimowych korzystać z niego samemu i cieszyć się spokojem zimowych plaż.

Podnajem

Zarabianie na podnajmie to bardzo ciekawa forma inwestycji, bo pozwala zarabiać na nieruchomościach, nawet gdy się ich nie ma. W tym przypadku przychód generowany jest na podstawie różnic uzyskanych z wynajęcia nieruchomości od jej prawnego właściciela, a wysokości czynszu, które pobiera się od korzystających z tej nieruchomości. Inwestor zajmujący się podnajmem musi posiadać prawo do użytkowania nieruchomości zawarte w umowie najmu z jej właścicielem.

Flipowanie

Popularny – szczególnie dzięki efektownym przemianom wnętrz w programach telewizyjnych fliping, to całkiem częsta również w naszym kraju forma zarabiania na nieruchomościach.

Flipy mieszkaniowe to szansa na rozpoczęcie inwestycji w nieruchomości, nawet gdy nie posiada się dużych nakładów finansowych. Jest to krótkoterminowa strategia inwestycji, która polega na zakupie mieszkania w jak najniższej cenie i jego szybkim sprzedaniu za wyższą kwotę. Najczęściej są to lokale w złym stanie technicznym, które fliper remontuje, czym podwyższa ich standard i sprzedaje drożej, niż wyniosły go koszty zakupu i prac remontowych.

Przerabianie na pokoje

To dobra opcja dla właścicieli dużych nieruchomości mieszkaniowych, np. mieszkań w kamienicach. Po przerobieniu przestronnego lokalu na „miniapartamenty” dostosowane najczęściej pod najem krótkoterminowy można zarobić na nich wiele więcej, niż wynajmując jedno duże mieszkanie.

Inwestowanie w nieruchomości gruntowe

Zapewne nieraz słyszałeś, że ziemia nigdy nie traci na wartości? Jest w tym dużo prawdy. Lokowanie oszczędności w grunty to jeden z najstabilniejszych sposobów inwestowania, szczególnie sprawdzający się w czasach kryzysu. Oczywiście ceny gruntów raz rosną szybciej, raz wolniej, a czasami ich ceny nieco spadają. Mamy okresowe boomy na ich zakup – jak było w czasie pandemii, po których na jakiś czas zainteresowanie nabyciem działek spada. Ale w związku z tym, że ziemia jest dobrem skończonym, to inwestowanie, szczególnie w grunty w atrakcyjnych lokalizacjach zawsze będzie korzystne.

Inwestowanie w nieruchomości komercyjne

Zarabianie na nieruchomościach o przeznaczeniu komercyjnym przynosi stały dochód, a stawki najmu są dużo wyższe niż w przypadku lokali mieszkaniowych. Jednak ten rodzaj najmu jest bardziej wrażliwy na czynniki koniunkturalne. W okresie recesji może generować niższe przychody lub w ogóle przestać je przynosić. Zaletą są natomiast kwestie prawne. Łatwiej jest egzekwować opłaty za najem, ponieważ prawo w wypadku nieruchomości komercyjnych bardziej chroni właściciela niż najemcę (odwrotnie do sytuacji na rynku mieszkaniowym).

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin