Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

Lampa wisząca do salonu – praktyczne źródło światła czy fenomenalna ozdoba?

Salony wykorzystuje się do różnych celów. To jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. W nim spotykają się domownicy na wypoczynku, zabawie czy nawet wspólnym spożywaniu posiłków. Tam zaprasza się gości na mniej lub bardziej formalne spotkania. Aby stworzyć idealną przestrzeń, przydaje się dobre oświetlenie, w którego skład coraz częściej wchodzą modne lampy wiszące.

Gdzie wykorzystać oprawę wiszącą w pokoju dziennym? Jakie rozwiązanie wybrać, by uzyskać najlepszy efekt? O tym przeczytacie poniżej.

Lampy wiszące i żyrandole w salonie – do czego ich użyć?

Oprawy wiszące to efektowne rozwiązania oświetleniowe, chętnie wprowadzane do takich pomieszczeń reprezentacyjnych jak domowe salony. Dlaczego? Są równocześnie praktycznym źródłem światła i pięknym elementem ozdobnym całej aranżacji. Wystarczy tylko dopasować je do wnętrza.

Jaką rolę pełnią w salonie lampy wiszące? Najczęściej używa się ich w roli oświetlenia ogólnego. Wówczas lampa trafia do centrum pokoju, by zapewnić równomierne doświetlenie całego wnętrza. Zdarza się jednak, że z jej pomocą doświetla się szczególne strefy – a zwłaszcza kącik do relaksu z zestawem mebli wypoczynkowych, a także stół do rodzinnych posiłków, jeśli zdecydowaliśmy się na umieszczenie go w wielofunkcyjnym salonie.

Jak zamontować lampy wiszące w dużych i małych salonach?

Zróżnicowanie produktów oświetleniowych, dostępnych choćby na stronie AZzardo, sprawia, że da się znaleźć model wiszący do niemal każdego pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, że nie każda lampa sprawdzi się w każdym wnętrzu. Przede wszystkim trzeba dopasować ją pod względem wielkości – w przestronnych salonach można wykorzystać ozdobne i rozłożyste żyrandole, które w ciasnej przestrzeni byłyby zbyt przytłaczające. W małych pokojach lepiej sprawdzają się pojedyncze drobne punkty świetlne lub kilka niewielkich kloszy zawieszonych na różnych wysokościach.

Nie można zapominać o tym, że lampa ma się znaleźć na odpowiedniej wysokości – zapewniającej wygodne użytkowanie wnętrza. Montuje się ją ok. 75-80 cm (liczone od powierzchni stołu do dolnej krawędzi oprawy). Nad stolikiem kawowym da się zawiesić ją niżej – jeśli nie przeszkadza w przemieszczaniu się w strefie relaksu. Warto unikać montażu lampy w ramach głównych ciągów komunikacyjnych.

Najmodniejsze odsłony lamp wiszących w salonie

Dobra lampa wisząca musi wpisywać się w całościową aranżację i jednocześnie stanowić jej najważniejszy akcent. Jakie rozwiązania wybrać?

W nowoczesnych wnętrzach ciekawie prezentują się ekstrawaganckie oprawy designerskie – o prostej, geometrycznej formie (na co pozwala użycie zintegrowanych źródeł światła LED). Konstrukcje drewniane z płóciennymi abażurami to z kolei sposób na oświetlenie salonów skandynawskich lub boho – te z osłonami w piękne kwiatowe wzory przydadzą się w przestrzeniach urban jungle. Ciekawie potrafią prezentować się modele industrialne – o ascetycznej konstrukcji metalowe, często z żarówkami osłoniętymi wyłącznie siateczką lub sprowadzone do samych źródeł światła na długich przewodach podwieszonych do sufitu. Znacznie bardziej dekoracyjne są lampy do wnętrz glamour – chromowane, połyskujące, ze szklanymi kloszami lub tiulowymi abażurami i kryształkami.

Nowoczesne oświetlenie w salonie – ledowe lampy wiszące

Gdy tworzy się system oświetleniowy, warto przemyśleć dobór źródeł światła. Najlepiej postawić na sprawdzone rozwiązania, jak energooszczędne produkty LED o dużej żywotności. Występują w rozmaitych formach, co ułatwia dobranie ich do każdej lampy wiszącej w dowolnym salonie.

Ciekawym pomysłem są modele pozwalające na regulację kluczowych parametrów – natężenia i temperatury barwowej. Dzięki temu da się dopasować warunki – tworząc miejsce do pracy lub relaksu. Wiele rozwiązań łączy się z inteligentnym oświetleniem, by zyskać szansę na sterowanie zdalne, za pomocą pilota, aplikacji lub komend głosowych. Przekłada się to na komfort i bezpieczeństwo oraz obniża wysokość domowych rachunków.

Funkcjonalne i piękne wnętrza z lampą wiszącą

Lampa wisząca to najważniejszy element systemu oświetleniowego w salonie. Bywa praktyczna i estetyczna, dopełnia aranżację i zapewnia wygodę korzystania z danej przestrzeni. Wystarczy tylko znaleźć właściwy model – na szczęście wachlarz możliwości jest olbrzymi, by każdy znalazł coś dla siebie.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin