Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Rzeszów kupił kolejne, elektryczne autobusy. 9-metrowe solarisy już szykują się do jazdy

Dziewięciometrowe solarisy w bazie rzeszowskiego MPK
Dwa elektryczne solarisy wzmocniły już tabor MPK Rzeszów. (Fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa)

Dwa z sześciu zakupionych przez Rzeszów 9-metrowych solarisów czekają już w bazie MPK na pierwsze kursy. Wyjadą na trasy w grudniu. Wcześniej dołączy do nich reszta z zamówionych elektrycznych autobusów.

– 9-metrowe elektryczne solarisy będą obsługiwały mniej uczęszczane linie, a także te trasy, gdzie dłuższymi autobusami trudniej manewrować – tłumaczy Marek Filip, prezes MPK Rzeszów.

Prezes dodaje, że z początku w planach był zakup autobusów na gaz. Wzrost kosztów eksploatacji sprawił, że Rzeszów zdecydował się jednak na kolejne autobusy elektryczne. Tak będzie po prostu taniej.

Niewielkie solarisy to autobusy niskopodłogowe. Każdy z nich może przewieźć do 50 osób, z czego 20 na miejscach siedzących. Sześć nowych pojazdów, wraz z sześcioma stacjonarnymi ładowarkami, kosztowało miasto 20,6 mln zł. Inwestycję dofinansowała Unia Europejska.

To jednak nie wszystko. Jeszcze w listopadzie do taboru MPK ma dołączyć dziesięć 12-metrowych autosanów na gaz ziemny. Po Rzeszowie jeżdżą już też dwa przegubowe solarisy na gaz. Podobne, ale na prąd, wyjadą na ulice jeszcze w tym miesiącu

– Po zakończeniu wszystkich dostaw nowych autobusów tabor, którym dysponuje MPK Rzeszów, będzie liczył 230 pojazdów – dodaje Marek Filip.

_____

ZOBACZ TEŻ:

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin