Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 3 marca 2024

W Babicy montują „Karpatkę” do drążenia tunelu na S19

W Babicy od dłuższego czasu trwają już zaawansowane prace przy budowie odcinka S19. (Fot. GDDKiA w Rzeszowie)

W Babicy (pow. strzyżowski) rozpoczął się montaż maszyny TBM (Tunnel Boring Macine), która po głosowaniu internautów przybrała nazwę „Karpatki”. Gdy będzie w całości połączona, zacznie od lipca drążyć 2,2-kilometrowy tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica. Maszyna po złożeniu będzie ważyła 4 tys. ton i będzie miała 112 m długości. Sama zaś tarcza do drążenia – 15,2 m średnicy.

Jak informuje Jorge Calabiug Ferre, wiceprezes Mostostalu Warszawa, budowa odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe do węzła Babica, jest najbardziej zaawansowanym zadaniem, jakie firma realizuje w Polsce dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wykonawca obecnie prowadzi prace spawalnicze tarczy przez 24 godziny na dobę. Ostatnio wykonano element wzorcowy obudowy tunelu, czyli pierścień (ring) składający się z 10 tubingów. Elementy Karpatki montowane są w większe segmenty. Pomagają w tym żurawie gąsienicowe o udźwigu 650 i 300 ton.

Tunel ma być wyposażony w wentylacje poprzeczną i na całej jego długości będzie dopływ świeżego powietrza. Na tym odcinku „ekspresówki” powstanie również sześć estakad, dwa wiadukty, bezkolizyjny przejazd w ciągu drogi krajowej nr 19 i przejazd pod drogą S19.

Teraz składane są również m.in. poszczególne elementy gigantycznej maszyny TBM. (Fot. Mostostal Warszawa)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin