REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 22 listopada 2024

Wiadukt czy tunel? Czy można znaleźć kompromis? Przyjdź na spotkanie w Urban Lab

Spotkanie „Zwrot w stronę miasta zrównoważonego” odbędzie się w Urban Lab.

Czy wiadukt, który ma przebiegać nad linią kolejową Rzeszów-Jasło, to najlepsze rozwiązanie dla problemów komunikacyjnych tej części miasta? Mieszkańcy osiedla Pułaskiego mają odrębne zdanie. Jak wyjść z obecnego impasu i co można zaproponować w zamian? Na te pytania postara się odpowiedzieć dziś na spotkaniu w Urban Lab profesor Maciej Piekarski, wykładowca Politechniki Rzeszowskiej.

Wiadukt, który ma połączyć ulice Wyspiańskiego z Hoffmanowej stanął „ością w gardle” rzeszowskim urzędnikom. Miasto proponuje, by nad torami kolejowymi wybudować estakadę, o łącznej długości ok. 1170 m – w tym wiadukt o długości ok. 256 m.

Nie chcą się na to zgodzić mieszkańcy osiedla, którzy boją się zwiększonego ruchu pod oknami, a co za tym idzie eskalacji spalin i hałasu. Zbulwersowani tą inwestycją wciąż szukają różnych form rozwiązania tego problemu. Jak mówią – najodpowiedniejszą propozycją dla ich osiedla może być budowa tunelu, dzięki któremu uda się też zachować zabytkowe budynki stacji Staroniwa.

Mieszkańcy Pułaskiego szukają alternatywy

Mieszkańcy mają nadzieje, że dzisiejsze spotkanie pomoże wypracować alternatywę dla transportową dla tej części Rzeszowa.

– Może będzie początkiem zwrotu Rzeszowa w stronę miasta zrównoważonego – zastanawia się Bartłomiej Kwasek, mieszkaniec os. Pułaskiego, jeden z liderów protestu. – Mam taką nadzieję, bo energia, którą udało się mieszkańcom wygenerować przez ostatnie miesiące, krąży gdzieś w tym mieście i buzuje. W spotkaniu będzie uczestniczyć niemal cała ekipa, która na rożnych frontach i w różnych miejscach walczyła i nadal walczy o lepsze miasto. Ale ta walka w Rzeszowie to krwawa partyzantka – podkreśla.

Projekt wiaduktu, który rozpoczynać ma się na osiedlu Pułaskiego w Rzeszowie
Nowy wiadukt ma połączyć ul. Wyspiańskiego z ul. Hoffmanowej. (Fot. Mosty Katowice/Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa)

Tunel pod torami i ratunek dla Staroniwy

Podczas spotkania w Urban Lab ma zostać zaprezentowana autorską koncepcja opracowana przez dr hab. inż. Macieja Piekarskiego, profesora Politechniki Rzeszowskiej. Zakłada ona utworzenie multimodalnego węzła przesiadkowego w rejonie przystanku kolejowego Rzeszów-Staroniwa, którego zasadniczym elementem będzie tunel pieszo-rowerowy przeprowadzony pod terenem kolejowym.

Autor proponuje by w rejonie obu wejść do tunelu utworzyć przystanki, które będą obsługiwać linie autobusowe kursujące zgodnie z nowymi zasadami organizacji ruchu. To pierwsza tego typu innowacyjna koncepcja, która zostanie zaproponowana w Rzeszowie.

Zakłada ona możliwości sprawnego poruszania się po mieście w inny sposób niż indywidualny transport samochodowy. A co ważne – ochronę dziedzictwa stacji Staroniwa i jej otoczenia oraz utrzymanie dotychczasowego komfortu zamieszkiwania na pobliskim obszarze.

Spotkanie w Urban Lab odbędzie się w piątek 19 stycznia o godz. 17:00. Rejestracja: Zwrot w stronę miasta zrównoważonego – spotkanie.

Organizatorzy zaznaczają, że w momencie zgłoszenia się dużej liczby osób, spotkanie zostanie przeniesione do innej przestrzeni, tak aby zapewnić udział wszystkim zainteresowanym osobom.

_____

ZOBACZ TAKŻE: Mieszkańcy Pułaskiego: wiadukt to inwestycja pod BSH. Firma odpowiada na zarzuty

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin