Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 1 marca 2024

Małe lądowisko w Turbi chcą zmienić w biznesowe lotnisko

Lotnisko sportowe w Turbi w powiecie stalowowolskim
Obecnie lotnisko w Turbi pełni funkcje lotniska sportowego. Ambicją Stalowej Woli jest przekształcenie go w lotnisko biznesowe. (Fot. Urząd Miasta Stalowa Wola)

Stalowa Wola ogłosiła przetarg, którego przedmiotem jest opracowanie koncepcji rozbudowy i modernizacji lotniska w Turbi.

Najważniejszymi częściami projektu są pas startowy o powierzchni sztucznej, długości 1350 m wraz z drogami kołowania samolotów, nowoczesne systemy nawigacyjne, lądowisko dla śmigłowców oraz cała infrastruktura towarzysząca wraz z zapleczem hotelowym.

Obecnie lotnisko w Turbi pełni funkcje lotniska sportowego. Lotnisko zarządzane jest przez Aeroklub Stalowowolski. Posiada jeden pas startowy trawiasty o wymiarach 870 na 100m. Od strony południowej biegnie droga krajowej nr 77. Od strony północno-zachodniej w sąsiedztwie lotniska planowany jest przebieg drogi ekspresowej S74 Opatów – Nisko.

– Działamy na terenie gminy Zaleszany, w miejscowości Turbia, ale teren lotniska jest w dyspozycji miasta Stalowej Woli na podstawie wieloletniej umowy. Lotnisko, które jest położone bezpośrednio przy planowanym przebiegu drogi ekspresowej S74 nabiera zupełnie nowego znaczenia, a cały system komunikacyjny, który tworzymy od lat w Stalowej Woli byłby niepełny bez nowoczesnego lotniska, które jest w stanie przyjąć większe samoloty biznesowe, a tym samym zdecydowanie podnieść renomę miasta i regionu – mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Miasto ma ambicje utworzenia w Turbi lotniska o charakterze biznesowym.

– Bardzo ważnym uzupełnieniem komunikacyjnym Stalowej Woli przy tak innowacyjnej i szybko rozwijającej się strefie gospodarczej jest powstanie lotniska o charakterze biznesowym. Po wielu miesiącach analizy przestrzennej, rozeznania rynku oraz zgodności z obowiązującymi przepisami lotniczymi podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu pierwotnych założeń remontu lotniska w Turbi. Powstanie koncepcja nie tylko modernizacji, ale także rozbudowy tego lotniska – informuje prezydent.

Prace koncepcyjne pozwolą władzom Stalowej Woli wykonać kolejne kroki, którymi będą opiniowanie przedstawionych założeń w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, prace projektowe oraz poszukiwanie środków na realizację  zadania.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin