Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 18 maja 2024

Drugie życie Kina Ballada. Stalowa Wola ma pieniądze na remont

Lucjusz Nadbereżny na konferencji prasowej w kinie Ballada
Pierwsze działania w kwestii przywrócenia życia w Kinie Ballada ruszą już w przyszłym roku – zapowiedział Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. (Fot. UM Stalowa Wola)

W 2018 roku odbył się w Kinie Ballada w Stalowej Woli ostatni seans. Wydawało się wówczas, że istniejące przez 60 lat miejsce już nigdy nie przyciągnie miłośników dziesiątej muzy. 7 listopada, miasto obiegła jednak wiadomość o wyremontowaniu obiektu i przywrócenie mu dawnej roli.  

– Kino Ballada to miejsce, które zapisało się bardzo mocno w historii Stalowej Woli. Projekcja filmu „Paryżanka” w 1958 roku rozpoczęła piękną tradycję i wielką sympatię do tego kina. Po 60 latach w 2018 roku odbył się tu ostatni seans filmowy. Wtedy podjęliśmy decyzję o tym, aby wykupić obiekt Kina Ballada. Pojawiały się bowiem pomysły, żeby przeznaczyć budynek na cele komercyjne – przypomniał po krótce historię stalowowolskiego kina prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

– Ballada od początku była zaprojektowana i wybudowana jako obiekt kinowy. Prezydent miasta, podejmując decyzję o wykupie budynku, nie miał jeszcze ostatecznego pomysłu na zagospodarowanie obiektu. Ale wiedział, że nie może on zostać skomercjalizowany – informuje Urząd Miasta Stalowej Woli.

 – Po 5 latach wszyscy mamy takie poczucie, że brakuje miejsca, które w tradycyjnym klimacie pozwoli delektować się dziesiątą muzą – powiedział Lucjusz Nadbereżny.

Miasto ma pieniądze na remont kina Ballada

Stalowa Wola na remont Ballady otrzymała dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy. 3 473 000 zł wsparcia, przy wycenie zadania na kwotę 4 278 000 zł, pozwoli na całościowy remont obiektu od piwnic po dach.

– Pozostałą część środków zabezpieczymy w przyszłorocznym budżecie miasta – poinformował prezydent Stalowej Woli.

– Po remoncie budynku Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli zlikwidujemy działalność filmową Kina Wrzos. W związku z tym w naturalny sposób dążymy do tego, żeby przywrócić działalność kinową w Kinie Ballada. Żeby to było nasze miejskie kino. Komfort oglądania filmów jest tu fantastyczny. Zdecydowanie lepszy niż w sali widowiskowej MDK, ponieważ ekran jest dwa razy większy niż był w Kinie Wrzos – mówił dyrektor MDK Marek Gruchota.

– Ze względu na prowadzoną działalność artystyczną w MDK, nie mogliśmy spełniać wymogów producentów i nie byliśmy konkurencyjni. Nie rezygnujemy jednak z kina artystycznego. Nadal będzie funkcjonować mała sala do seansów bliżej widza. Duże projekcje natomiast będą emitowane w Kinie Ballada. Myślę, że repertuar będzie satysfakcjonujący i jak dotychczas będzie przynosił wiele radości mieszkańcom Stalowej Woli – podkreślił Marek Gruchota.

Remont Kina Ballada w Stalowej Woli rozpocznie się już w przyszłym roku. Pierwszy seans planowany jest przełom 2025/2026 roku.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin