REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 3 grudnia 2023

Drugie życie Kina Ballada. Stalowa Wola ma pieniądze na remont

Lucjusz Nadbereżny na konferencji prasowej w kinie Ballada
Pierwsze działania w kwestii przywrócenia życia w Kinie Ballada ruszą już w przyszłym roku – zapowiedział Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. (Fot. UM Stalowa Wola)

W 2018 roku odbył się w Kinie Ballada w Stalowej Woli ostatni seans. Wydawało się wówczas, że istniejące przez 60 lat miejsce już nigdy nie przyciągnie miłośników dziesiątej muzy. 7 listopada, miasto obiegła jednak wiadomość o wyremontowaniu obiektu i przywrócenie mu dawnej roli.  

– Kino Ballada to miejsce, które zapisało się bardzo mocno w historii Stalowej Woli. Projekcja filmu „Paryżanka” w 1958 roku rozpoczęła piękną tradycję i wielką sympatię do tego kina. Po 60 latach w 2018 roku odbył się tu ostatni seans filmowy. Wtedy podjęliśmy decyzję o tym, aby wykupić obiekt Kina Ballada. Pojawiały się bowiem pomysły, żeby przeznaczyć budynek na cele komercyjne – przypomniał po krótce historię stalowowolskiego kina prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

– Ballada od początku była zaprojektowana i wybudowana jako obiekt kinowy. Prezydent miasta, podejmując decyzję o wykupie budynku, nie miał jeszcze ostatecznego pomysłu na zagospodarowanie obiektu. Ale wiedział, że nie może on zostać skomercjalizowany – informuje Urząd Miasta Stalowej Woli.

 – Po 5 latach wszyscy mamy takie poczucie, że brakuje miejsca, które w tradycyjnym klimacie pozwoli delektować się dziesiątą muzą – powiedział Lucjusz Nadbereżny.

Miasto ma pieniądze na remont kina Ballada

Stalowa Wola na remont Ballady otrzymała dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy. 3 473 000 zł wsparcia, przy wycenie zadania na kwotę 4 278 000 zł, pozwoli na całościowy remont obiektu od piwnic po dach.

– Pozostałą część środków zabezpieczymy w przyszłorocznym budżecie miasta – poinformował prezydent Stalowej Woli.

– Po remoncie budynku Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli zlikwidujemy działalność filmową Kina Wrzos. W związku z tym w naturalny sposób dążymy do tego, żeby przywrócić działalność kinową w Kinie Ballada. Żeby to było nasze miejskie kino. Komfort oglądania filmów jest tu fantastyczny. Zdecydowanie lepszy niż w sali widowiskowej MDK, ponieważ ekran jest dwa razy większy niż był w Kinie Wrzos – mówił dyrektor MDK Marek Gruchota.

– Ze względu na prowadzoną działalność artystyczną w MDK, nie mogliśmy spełniać wymogów producentów i nie byliśmy konkurencyjni. Nie rezygnujemy jednak z kina artystycznego. Nadal będzie funkcjonować mała sala do seansów bliżej widza. Duże projekcje natomiast będą emitowane w Kinie Ballada. Myślę, że repertuar będzie satysfakcjonujący i jak dotychczas będzie przynosił wiele radości mieszkańcom Stalowej Woli – podkreślił Marek Gruchota.

Remont Kina Ballada w Stalowej Woli rozpocznie się już w przyszłym roku. Pierwszy seans planowany jest przełom 2025/2026 roku.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Dzisiejsze wydanie gazety
Super Nowości do nabycia
w kioskach na Podkarpaciu

Reklama

@2008 – 2023 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin