Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

W Stalowej Woli ruszyła budowa trzeciego mostu na Sanie

Pierwsze wbicie łopaty pod budowę nowego mostu na Sanie
Nowy most na Sanie ma być gotowy w 2026 roku. (Fot. UM Stalowa Wola)

Wbito pierwszą łopatę pod budowę trzeciego mostu na Sanie. Nowa droga prowadzić będzie od Brandwicy przez Jastkowice do Stalowej Woli. Przeprawa przez dwie rzeki San i Bukową będzie miała długość blisko 1800 m.

O moście mówi się, że będzie nową, nowoczesną bramą do Stalowej Woli.

 – Ten most powstanie, bo wcześniej powstał inny, symboliczny most współpracy i porozumienia, most wiary w to, że Polska lokalna może się pięknie zmieniać – podkreślił Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli.

Most na Sanie o strategicznym znaczeniu

Wartość inwestycji to ponad 377,5 mln zł. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg opiewa na ponad 302,3 mln zł. 

– Ten most ma strategiczne znaczenie z punktu widzenia komunikacji całego regionu. Będzie on łączył Stalową Wolę z drogą ekspresową S74, czyli z nową trasą szybkiego ruchu, która połączy Stalową Wolę i nasz region z Polską centralną, będzie bezpośrednim połączeniem z węzłem na drodze wojewódzkiej. I to jest ta kwestia fundamentalna i zasadnicza. Natomiast funkcja druga tego mostu to komunikacja codzienna dla tych, którzy docierają każdego dnia do Stalowej Woli z gminy Pysznica, Radomyśl nad Sanem, Zaklików, pracując w Stalowej Woli, dowożąc dzieci do Stalowej Woli i to oczywiście w godzinach porannych, a później po południu wracając do swoich rodzin, do swoich miejsc zamieszkania – mówił poseł, wiceminister Rafał Weber.

Nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 855 będzie miał długość ok 4,65 km. Trasa zlokalizowana jest na terenie gmin: Stalowa Wola, Pysznica i Radomyśl nad Sanem w miejscowościach: Stalowa Wola, Brandwica i Rzeczyca Długa.

– Ten most wpisuje się w tutejszy krajobraz Podkarpacia, zarówno ten turystyczny, jak i gospodarczy. Ma charakter innowacyjny, chcemy żeby te innowacje były obecne w każdym obszarze – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Nowy most będzie miał 1760 metrów

– Początek nowego odcinka zlokalizowano na projektowanym rondzie w ciągu DW nr 855. Droga przed mostem prowadzona będzie w nasypie oraz na wiaduktach W1 i W2 zlokalizowanych nad istniejącymi drogami publicznymi do miejsca skrzyżowania z istniejącymi wałami przeciwpowodziowymi. Następnie powstanie most o całkowitej długości ok. 1760 m przekraczający rzeki San i Bukowa oraz teren międzywala tych rzek. Dalej droga poprowadzi w nasypie oraz na wiadukcie W3 zlokalizowanym nad projektowaną dodatkową jezdnią i nasypie drogowym. Nowy odcinek drogi wojewódzkiej zostanie powiązany z DK nr 77 za pomocą istniejącego wlotu ronda zlokalizowanego w ciągu drogi krajowej – informuje Urząd Miasta Stalowej Woli. 

Dostęp do nieruchomości przyległych do projektowanego pasa drogowego zaprojektowano poprzez zjazdy i dodatkowe jezdnie. W ramach inwestycji przewiduje się przebudowę istniejącej infrastruktury.

W ramach inwestycji zostanie też wybudowane:

  • oświetlenie uliczne na całej długości projektowanego odcinka,
  • chodniki i ciągi pieszo-rowerowe,
  • przepusty drogowe zintegrowane z przejściami dla zwierząt,
  • płotki herpetologiczni dla płazów
  • oraz przebudowa wału przeciwpowodziowego. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin