Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 15 kwietnia 2024

„Cień i Jeż” w Teatrze Maska. To nie rzeczy, a przyjaciele dają nam szczęście! 

Spektakl „Cień i Jeż” pokazuje widzom, że od są ważniejsze wartości w życiu, niż posiadanie rzeczy (Fot. Jan Budz).

Opowieść Magdaleny Mrozińskiej o tym, że gromadzenie rzeczy nie jest receptą na szczęście. Liczą się szczere, dobre relacje i pełne wrażliwości dziecięce postrzeganie świata. – Chcemy pokazać, że zabawa z przyjaciółmi, szczera relacja i odniesienie się do przyrody to są nadrzędne wartości – mówi reżyserka spektaklu Karolina Okurowska-Wabnic.

Kiedy Jeż był dzieckiem, potrzebował niewiele, by czuć się szczęśliwy. Wystarczał mu własny Cień, z którym spędzał długie beztroskie chwile na zabawie.  Kiedy dorasta, owładnie go żądza posiadania. Jeż zaczyna coraz więcej gromadzić. Jego własny Cień, kompan dawnych lat, już go nie poznaje.

Na deski Teatru Maska tę historię przeniosła reżyserka Karolina Okurowska-Wabnic. Na spektakl mogą przyjść już przedszkolaki, które skończyły cztery lata.

– Trochę brakuje nam w repertuarze propozycji dla najmłodszych, więc w ten sposób uzupełniamy te braki – precyzuje Przemysław Jaszczak, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Maska. 

Zamiast zdobywać przyciął, wolał kupować zabawki

Głównym tematem spektaklu jest posiadanie rzeczy, czyli konsumpcjonizm dla dzieci.

– Jeż gromadzi coraz więcej rzeczy, przez co oddziela się od swoich przyjaciół. Ważna jest też relacja Jeża z Cieniem. Cień jest tutaj kimś, kto dąży, do tego aby Jeż był szczęśliwy. Jeśli działają oni w harmonii, to wszystko jest dobrze – opowiada Karolina Okurowska-Wabnic.

Przedstawienie pokazuje dwie strony relacji – jedną, która dąży do przyjaźni i zabawy, a druga do materializmu.

– Pokazujemy, że zabawki wcale nie są konieczne do tego, aby się dobrze bawić. Najważniejsze, aby mieć w towarzystwo i przyjaciół – dodaje reżyserka. Personifikacją materializmu i konsumpcjonizmu ją Lasmeni, które sprzedaje Lis.

– Są w tej opowieści elementy zabawne, metafizyczne, a nawet groźne. Wszystko w granicach poczucia bezpieczeństwa dla dzieci – podkreśla reżyserka. 

Spektakl „Cień i Jeż” (Fot. Wit Hadło).

W spektaklu nie mogło zabraknąć lalek oraz piosenek. Muzykę skomponował Mateusz Pleńak, znany rzeszowianom i rzeszowiankom z zespołu The Freeborn Brothers. Jest to jego pierwsza realizacja muzyki do teatralnego spektaklu. 

Przedstawienie „Cień i Jeż”, jeszcze przed premierą zostało zakwalifikowane do Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

– Jesteśmy, jako Teatr Maska, laureatami tego konkursu. W zeszłym roku otrzymaliśmy dosyć wysoką nagrodę finansową i nagrodę główną za promowanie współczesną polskiej dramaturgii – dodał Przemysł Jaszczak, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Maska. 

Premiera „Cienia i Jeża” już w sobotę, 2 marca o godz. 16.30 w Teatrze Maska. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin