
W dawnym Kasynie Urzędniczym w Łańcucie można obejrzeć wystawę kilkunastu wyjątkowych pergaminów, datowanych na XVI-XVIII wiek. Część z nich została zatwierdzona przez polskich królów: Stefana Batorego, Jana Kazimierza oraz Jana III Sobieskiego. Unikatowe dokumenty w takiej liczbie są prezentowane po raz pierwszy.
– Najstarszy z pergaminów pochodzi z 1567 roku. To przywilej wydany dla łańcuckiego cechu krawców, regulujący nie tylko ich pracę, ale także zasady życia – informuje Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum – Zamku w Łańcucie. – W zbiorach są również przywileje wydane np. dla: kuśnierzy, murarzy, stolarzy oraz bednarzy.
- PRZECZYTAJ TEŻ: 80 lat temu urodziła się Kasia Sobczyk. Gwiazda big bitu przyszła na świat w Tyczynie
Dokumenty królewskie określały np. zasady dziedziczenia majątków mieszczańskich i pozwalały na organizowanie w mieście dwóch jarmarków.

Zatwierdzone przez królów
Przywileje spisane w języku polskim i po łacinie mają ogromną wartość historyczną – pozwalają poznać dzieje Rzeczypospolitej i mieszkańców miasta.
Dokumenty zostały zatwierdzone nie tylko przez rajców miejskich i właścicieli Łańcuta, ale także królów polskich.
– Jednym z nich jest dokument wystawiony przez Stefana Batorego, który określał zasady dziedziczenia majątków mieszczańskich oraz zezwalał na organizowanie w Łańcucie dwóch jarmarków – potwierdza Joanna Garbulińska-Charchut.
Wystawę pergaminów poprzedziła ich konserwacja.

Dokumenty prezentowane w dawnym Kasynie Urzędniczym można oglądać do 21 marca br., od poniedziałku do piątku, od godz. 8:00 do 16:00.
Bilet wstępu w cenie 2 zł (normalny) i 1 zł (ulgowy) do kupienia na ekspozycji.
