REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Zdjęcia Grzędzińskiego z Ukrainy na start V Rzeszowskiego Weekendu Fotografii

Artylerzyści z 24. Batalionu Aidar na zdjęciu WOjciecha Grzędzińskiego
Artylerzyści z 24. Batalionu Aidar ostrzeliwują rosyjskie pozycje w okolicach Bachmutu z amunicji odłamkowej. Marzec 2023. (Fot. Wojciech Grzędziński)

„Chciałbym, żebyś Widzu zastanowił się, jak pragnąłbyś być potraktowanym przez świat, gdy nad Twoim domem zacznie się wojna?” Mocną wystawą zdjęć z ogarniętej wojną Ukrainy rozpoczyna się tegoroczny „Patrz!Szeroko – V Rzeszowski Weekend Fotografii”. Autorem fotografii jest Wojciech Grzędziński, laureat m.in. World Press Photo, Sony World Photography Awards i Grand Press Photo.

Tegoroczna edycja najdłuższego w Polsce weekendu fotografii rozpoczyna się już w najbliższą sobotę, 2 września. Będzie nietypowo – wernisaż wystawy „Bliżej domu boli bardziej” odbędzie się bowiem w plenerze. A dokładniej w ogrodzie Letniego Pałacu Lubomirskich w Rzeszowie, w którym dziś mieści się Okręgowa Izba Lekarska.

Po otwarciu planowanym na godz. 18 impreza przeniesie się do budynku. Na fanów fotografii czeka tu spotkanie z Wojciechem Grzędzińskim. Opowie o swojej pracy, będzie też projekcja zdjęć, które w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zrobił na ogarniętej wojną Ukrainie.

– Po co tam jechać, po co pokazywać kolejny dramat? Otóż po to, żeby historie nie zostały zapomniane. Żebyś Widzu nie mógł powiedzieć, że nie wiedziałeś. Że to nie Twoja sprawa. Tak myśleli „sojusznicy” w 1939. To nie nasza sprawa. Trzy lata później raporty o Holokauście przechodziły niezauważone, bo wydawały się nierealne. Właśnie po to, żebyś Widzu zobaczył i miał świadomość. Żebyś pomógł, bo możesz pomóc. Zastanowić się. Poczytać. Choćby tyle. Powiedzieć znajomym: wiecie, tam w Jemenie, Syrii cierpią ludzie. Na Ukrainie trwa wojna, giną LUDZIE! A to już blisko domu… – pisze o prezentowanej w Rzeszowie wystawie Wojciech Grzędziński. – Chciałbym, żebyś Widzu zastanowił się, jak pragnąłbyś być potraktowanym przez świat, gdy nad Twoim domem zacznie się wojna?

Wojciech Grzędziński – zapowiedź wystawy „Bliżej domu boli bardziej”
Biała Cerkiew, marzec 2022. Zdjęcie Wojciecha Gzrrzędzińskiego
Irina Maniukina gra na fortepianie w swoim dopiero co zbombardowanym przez Rosjan domu. Biała Cerkiew, marzec 2022. (Fot. Wojciech Grzędziński)
Restauracja w Krematorsku po wybuchu wojny
Zgliszcza restauracji zaraz po ataku rakietowym w Kramatorsku. (Fot. Wojciech Grzędziński)

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin