REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Sztuka, która jest eksperymentem. Wystawa Jakuba Dziewita w GFMR

Uczestnicy wystawy w GFMR mogli skorzystać ze specjalnej instrukcji, dzięki której lepiej można było zrozumieć wizję jej autora. (Fot. Kinga Dereniowska)

Zmuszająca do myślenia i nieoczywista w odbiorze. Taka jest wystawa Jakuba Dziewita, którą można oglądać w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Jak podkreśla sam autor, jest ona eksperymentem, który nigdy się nie kończy.

Tytuł „Fotografia sama w sobie jest jedyną możliwością sensu” to równocześnie cytat eseju autorstwa Allana Sekuli.

– Według niego fotografia to tylko plamy na papierze, albo piksele na monitorze – powiedział Jakub Dziewit. – Łatwo jest nam gubić to medium i zapominać o tym, że fotografia to obrazy, z których my sami kształtujemy sobie wrażenie. I to jest punktem wyjścia do tej wystawy.

W jednej z sal wystawowych można zobaczyć negatywy, które… przez pół roku leżały w różnych miejscach i niszczały pod wpływem warunków środowiskowych.

– Do tego stopnia, że porosły glonami, z innych zaczęła schodzić emulsja. Jeden z nich przejechała kosiarka, która wciągnęła wszystko oprócz jednego kawałka. To także element procesu twórczego – opowiadał artysta.

Na zdjęciu od lewej: Jakub Dziewit oraz Piotr Piech, dyrektor Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. (Fot. Kinga Dereniowska)

Jak podkreślał Jakub Dziewit, fotograf i kulturoznawca: – Swoją twórczość lubię przepracowywać, szukać różnych pytań i znajdować na nowo odpowiedzi.

Zdradził on, że obserwował wchodzących do sali, którzy reagowali zdziwieniem na eksponaty. – Przygotowałem ściągę, która ułatwia odnalezienie pewnego punktu zaczepienia – przyznał.

Jego zdaniem to odbiorca ostatecznie sam decyduje, co z tego wyciągnie. – Nie jestem tutaj od tego, aby mówić komuś, jak ma tę wystawę odczytywać – podkreślił.

Eksponaty w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa będą prezentowane do 7 kwietnia.

– Trafiliście państwo na wystawę, która jest wizualnym eksperymentem, zabawą z fotografią, a z drugiej strony niesamowitą frajdą wolności autointerpretacji obrazu, na który patrzymy – powiedział na piątkowym (10.03.) wernisażu Piotr Piech, dyrektor galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. – Tu mało co jest oczywiste. O niewielu rzeczach można powiedzieć jednoznacznie, czy nam się podobają, czy nie. Jestem pewien, że wszystko na co patrzymy, trochę nas kłuje w mózgu i zmusza nas do myślenia. kinder

Wystawa jest bardzo różnorodna. Możemy zobaczyć na niej także sensualne zdjęcia kobiecego ciała. (Fot. Kinga Dereniowska)
Wystawa Jakuba Dziewita różniła się od tego, co zwykle prezentuje Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa. (Fot. Kinga Dereniowska)
Największym zainteresowaniem cieszyła się praca, którą autor sam przywiózł fiatem pandą do Rzeszowa. (Fot. Kinga Dereniowska)

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin