Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 19 kwietnia 2024

Konkurs na 80. urodziny Tadeusza Nalepy

Koncert Urodziny Nalepy w Zgłobniu
Paulina Ostafinska, uczennica piątej klasy SP w Zgłobniu podczas ubiegłorocznej imprezy zaśpiewała „Pukam do drzwi twego snu „. (Fot. Archiwum)

W Zgłobniu ogłoszono Konkurs Piosenek Tadeusza Nalepy. Jest to pierwsza i jedyna tego typu inicjatywa w kraju.

Konkurs ma charakter ogólnopolski i jest skierowany do śpiewających dzieci i młodzieży. Mieszkańcy Zgłobnia bowiem kultywują pamięć o ojcu polskiego bluesa który tutaj się urodził, a także promują jego muzykę. Tadeusza Nalepa był jednym z najwybitniejszych twórców w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej. Zasłynął jako kompozytor, gitarzysta, wokalista, autor tekstów, a także jako ten, który dokonał w niej znaczących artystycznych przełomów.

Tadeusz Nalepa był autorem muzyki do ponad 200 piosenek. Są to bluesy, utwory rockowe, ballady, a nawet piosenki o charakterze popowy. Dają one możliwości ukazania warsztatu i talentu wokalnego ich wykonawców, można je również interpretować na różne sposoby. I taka właśnie jest też idea Konkurs Piosenek Tadeusza Nalepy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Festiwal teatralny „Maskarada” w Rzeszowie w tym roku we wrześniu

Będzie on częścią zgłobieńskich obchodów 80. urodzin artysty, które przypadają 26. sierpnia 2023 r. Właśnie w tym dniu, w parku noszącym imię Nalepy, odbędzie się impreza pod nazwą „Urodziny Nalepy”. W jej ramach zostanie odsłonięta tablica poświęcona muzykowi oraz zaprezentowana zostanie widowisko, w którym wezmą udział laureaci konkursu – uczniowie miejscowej szkoły podstawowej, mieszkańcy Zgłobnia, ich sąsiedzi oraz zaproszeni goście. W zeszłym roku odbyła się już podobna impreza, lecz wzięli w niej udział jedynie miejscowi.

Tym razem na widzów czeka dużo więcej artystycznych niespodzianek, bowiem piosenki Nalepy zostaną wykonane nie tylko w charakterystycznych dla niego stylach, lecz również na jazzowo, ludowo, a nawet opracowane na kwartet smyczkowy i chór parafialny.

Zgłoszenia na konkurs można nadsyłać do 10 lipca. Wszystkie szczegóły podane są na: www.urodzinynalepy.pl.

Koncert z okazji urodzin Tadeusza Nalepy w Zgłobniu
Wiktoria Kocoń, uczennica klasy ósmej SP w Zgłobniu zaśpiewała „Nie ukrywaj, wszystko wiem”. (Fot. Archiwum)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin