REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 lipca 2024

Tomasz Cyran: referendum, czyli 4 razy NIE

Plakat agitujący za głosowanie 3 x tak w referendum po II Wojnie Światowej
Plakat propagandowy z roku 1946 – Referendum 3 x TAK. Za czytającym, żołnierz NSZ, przedstawiony jako kolaborant hitlerowski, namawiający do głosowania na NIE

Historia jest nauczycielką życia, głosi powiedzenie. A przynajmniej powinna być, nieważne czy ta odległa sprzed wieków, czy tylko dziesięcioleci. Bo zawsze warto wyciągać z niej wnioski, bacznie patrząc o co naprawdę chodzi, a co jest tylko mirażem i pustą, często polityczną, obietnicą.

3 x TAK

Tuż po II wojnie światowej odbyło się w Polsce referendum znane pod hasłem „3 razy TAK”. Skończyło się, jako często później u komunistów, sfałszowaniem wyników i radosnym ogłoszeniem, że 90 procent głosujących poparło nową władzę, która przybyła ze wschodu.

W tym samym czasie i wśród tego samego elektoratu modna była rymowanka – „Urna to taka szkatułka, wrzucasz Mikołajczyka wyskakuje Gomółka”.

Taka alternatywna, dzisiaj powiedzielibyśmy hybrydowa, rzeczywistość.

4 x NIE

A że historia lubi mieć naśladowców, to i nasi współcześni rządzący postanowili zafundować narodowi referendum, razem z wyborami.

Metoda podobna tylko pytań cztery. Różnica taka, że komuniści pytali o przyszłość (chociaż z góry wiedzieli jaka ona będzie), a PIS chce pytać o przeszłość (też doskonale wiedząc jak było).

Lotos sprzedano Arabom za ułamek wartości, Lasy „sprywatyzowano” partyjnie. Mur graniczny przepuszcza ludzi, tylko w mniejszych ilościach. A emeryci dostają kolejne świadczenia w myśl zasady „najpierw wam zabierzemy w podatkach a potem część oddamy w świadczeniu”.

Kolejne państwowe firmy zapowiadają obniżki cen swoich usług, oczywiście bez związku z wyborami. Tylko patrzeć jak Orlen ogłosi, że 15 października litr paliwa będzie kosztował złotówkę. O inflację, ceny gazu i paliw, wieloletnie kolejki do lekarzy jakoś nikt nie chce pytać, o rozdawnictwo publicznego grosza dla fundacji i stowarzyszeń bliskich władzy też nie.

O problemy niepełnosprawnych – dla nich to nie ten elektorat. Może odpowiedź jest nazbyt oczywista i nie przysporzyłaby władzy zwolenników . A może intencja jest taka żeby zasiać w ludziach strach i przekonać ich, że jak przyjdą „tamci” to będzie gorzej.

Ponoć najchętniej wracamy do filmów i piosenek, które znamy. Czyżby tak samo było z odpowiedziami na pytania referendum ? Znamy odpowiedzi to możemy zadawać pytania. Rozsądnie myślący człowiek powinien zatem przemyśleć swój udział w tej imprezie. Żeby nie było jak w 1946 roku, wrzucamy odpowiedzi a wyskakuje…., sami wiecie kto.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin