Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 kwietnia 2024

Koalicja Obywatelska w Rzeszowie: PiS nic nie zrobił, aby zmniejszyć bezrobocie

Działącze Koalicji Obywatelskiej w Rzeszowie
Podkarpaccy działacze Koalicji Obywatelskiej pokazujący symbol zwycięstwa. (Fot. Wit Hadło)

Według danych bezrobocie w Polsce jest obecnie rekordowo niskie. Mimo to, zdaniem podkarpackich członków Koalicji Obywatelskiej, za tymi statystykami kryje się więcej problemów, niż powodów do radości. Bezrobocie, chociaż niskie w wielu województwach, dotyka niektóre powiaty ze wzmożoną siłą. W powiecie brzozowskim wskaźnik bezrobocia wynosi aż 21,1 proc.

– Nawet, jeżeli jest niskie bezrobocie, ma to aspekt bezrobocia wymuszonego – mówił Tomasz Cyran, rzeszowski prawnik, kandydat do Sejmu KO w okręgu 23 (rzeszowsko-tarnobrzeskim), na konferencji prasowej przy Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Działacze Koalicji Obywatelskiej postanowili w Rzeszowie odnieść się do słów premiera RP Mateusza Morawieckiego w Kolbuszowej, o wysokim bezrobociu w kraju za czasów Platformy Obywatelskiej.

Bezrobocie w powiecie brzozowskim – ponad 20 procent

Członkowie KO z Podkarpacia zdecydowali się spojrzeć na temat ze strony lokalnej. Zwrócili uwagę na problem w powiatach, w których wskaźnik bezrobocia nadal nie zachwyca

– PiS nic nie zrobił, aby zmniejszyć bezrobocie. Spadek bezrobocia następował w całym naszym Euroregionie – przekonywała posłanka na Sejm, Joanna Frydrych.

Posłanka trzymała w dłoniach wykaz bezrobocia w sześciu podkarpackich powiatach z 2022 roku:

  • brzozowskim – 21,1 proc.,
  • leskim – 19,4 proc.,
  • strzyżowskim – 18 proc.,
  • niżańskim- 17,5 proc.,
  • przemyskim – 17,5 proc.,
  • i bieszczadzkim – 16,3 proc.

Działacze wyjaśniali, dlaczego ich zdaniem bezrobocie w Polsce jest ciągłym problemem. Marta Kabara-Dziadosz  kandydat na posła w okręgu nr 23, mówiła o kryzysie wartości.

– W tym momencie w Polsce promowana jest antypraca, antywykształcenie. Nie ma solidarności społecznej, nie rozwija się społeczeństwo obywatelskie. Wartością stały się pieniądze i znajomości. Każdy kraj, który ma takie wartości, czeka tragedia – podsumowała.

Tomasz Cyran, kandydat Platformy Obywatelskiej do Sejmu
– Będziemy dbać o nauczycieli, żeby mogli rozwijać swoje talenty i pasje, i dobrze zarabiać – deklaruje Tomasz Cyran, rzeszowski prawnik, kandydat KO do Sejmu. (Fot. Wit Hadło)

To nie jest kraj dla młodych

Pojawiły się też komentarze o braku wsparcia i warunków rozwoju dla młodych ludzi. Tomasz Cyran wspomniał o trudnej sytuacji nauczycieli.

– Odchodzą z zawodu, bo są niedoceniani, bo są źle opłacani, bo nie pozwala się im rozwijać kariery zawodowej, i nie pozwala im się uczyć naszych dzieci tak, jak na to zasługują. Podręczniki są teraz broszurami partyjnymi, a nie źródłami, z których młodzi ludzie mają czerpać wiedzę. Dlatego w szczególności będziemy dbać o tę grupę zawodową, żeby mogła rozwijać swoje talenty i pasje, i mogła dobrze zarabiać – deklarował.

Czy jesteś za bezpłatnymi obiadami dla wszystkich dzieci w szkołach podstawowych?

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin