REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 24 czerwca 2024

Teresa Kubas-Hul będzie wojewodą, Podkarpacie jednak dla KO. Urząd obejmie kolejna kobieta!

Donald Tusk, Teresa Kubas-Hul i Anna Siewierska-Chmaj
Podczas wizyty Donalda Tuska w Rzeszowie przed wyborami parlamentarnymi nikt jeszcze nie przypuszczał, że Teresa Kubas-Hul zostanie nową wojewodą podkarpacką. (Fot. Wit Hadło)

Teresa Kubas-Hul mówi, że w poniedziałek będzie wiedzieć kiedy jedzie do Warszawy. Po co ma tam jechać – nie precyzuje. – Odebrałam lawinę telefonów, a przecież jeszcze nic nie stało – śmieje się typowana na wojewodę podkarpackiego polityczka.

W ostatnim czasie było wiele spekulacji dotyczących stanowiska wojewody podkarpackiego. Podobno Koalicja 15 Października, te stanowiska rozdzieliła między sobą już w listopadzie. Wtedy typowano, że Koalicja Obywatelska ma powołać wojewodów w ośmiu województwach, Trzecia Droga w sześciu, a dwa miały przypaść Lewicy.

Kto będzie nowym wojewodą podkarpackim? Lista była długa

Stawiano na to, że na Podkarpaciu stanowisko wojewody obejmie były poseł Lewicy Wiesław Buż lub Patrycja Pawlak-Kamińska, współprzewodnicząca Nowej Lewicy w Rzeszowie.

Na „giełdzie nazwisk” pojawiły się nazwiska polityczek Koalicji Obywatelskiej: Teresy Kubas-Hul, byłej przewodniczącej sejmiku województwa podkarpackiego oraz Jolanty Kaźmierczak – wiceprezydent Rzeszowa.

PSL na stanowisku wojewody chciało widzieć dyrektora Zespołu Szkół w Leżajsku Zbigniewa Trębacza lub obecnego posła Adama Dziedzica. Polska 2050 nie planowała brać udziału w walce o ten stołek.

Wojewoda jednak dla KO

Polityczna gra rządzi się jednak swoimi prawami i lepiej nie obstawiać za wcześnie. Kilka dni temu okazało się bowiem, że Lewica nie „dostanie” jednak żadnego wojewody. Mogą jednak liczyć na wicewojewodów w dwunastu województwach. Dwóch wojewodów ma mieć Trzecia Droga, a KO – dwunastu.

Zdzisław Gawlik, poseł KO potwierdził, że jeden z nich będzie zarządzał właśnie Podkarpaciem. Do ostatniej chwili nie zdradza jednak nazwiska.

– Cieszę się, że będzie to przedstawiciel z koalicji. Jak pan premier ogłosi nazwisko, to będę szerzej komentował – mówił w piątek Gawlik.

Teresa Kubas-Hul: odebrałam lawinę telefonów, a jeszcze nic nie stało

Ale w piątek nie dało się już ukryć, że wojewodą zostanie doświadczona podkarpacka polityczka Teresa Kubas-Hul, o czym zresztą Super Nowości jako pierwsze napisały już w czwartek. Chociaż ona sama wciąż tego nie potwierdza.

– Odebrałam lawinę telefonów, a jeszcze nic nie stało – śmieje się Teresa Kubas-Hul. – Pan premier w piątek był w Brukseli. Nie ma jeszcze o czym mówić.

Dodaje jednak, że na wszystkie nasze pytania odpowie jak będzie wracać z Warszawy. Kiedy to będzie?

– Terminu ustalonego nie ma, najprawdopodobniej dowiem się wszystkiego w poniedziałek. To pan premier ustala kiedy przyjmuje gości – wyjaśnia.

Z nowym wojewodą wielkiego pośpiechu nie ma

Wojewodów i wicewojewodów powołuje premier RP na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji. Donald Tusk na razie powołał dwóch wojewodów. Mariusza Frankowskiego na wojewodę mazowieckiego – co było konieczne ze względu na dobrą współpracę ze stolicą, oraz Krzysztofa Klęczara na wojewodę małopolskiego.

W Małopolsce śpieszył się, bo na wniosek nowej ministerki edukacji Barbary Nowackiej jak najszybciej trzeba było odwołać fatalną małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak.

Na Podkarpaciu wielkiego pośpiechu nie ma. Do odwołania jest co prawda dwóch pisowskich nominatów, którzy obecnie są komisarzami w gminach Ustrzyki Dolne i Świlcza. Ale znajdzie się na to czas.

Kolejne nominacje na wojewodów mają być więc podane w przyszłym tygodniu.

Teresa Kubas-Hul i Paweł Kowal, politycy podkarpackiej Platformy Obywatelskiej
W 2023 roku Teresa Kubas-Hul szefowała sztabowi wyborczemu KO na Podkarpaciu. (Fot. FB/)

Kim jest Teresa Kubas-Hul?

Teresa Kubas-Hul ma 60 lat, z wykształcenia jest ekonomistką. Ukończyła studia ekonomiczne w rzeszowskiej filii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Studiowała też bankowość, zarządzanie i marketing na State University of New York w USA. Od 2008 roku pracuje w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie – jako adiunkt i pełnomocnik rektora ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych.

To doświadczony samorządowiec. Z administracją publiczną jest związana od prawie dwudziestu lat. W latach 2006-2018, była radną, a następnie wiceprzewodniczącą i przewodniczącą sejmiku województwa podkarpackiego.

Dwa lata temu była szefową kampanii prezydenckiej Konrada Fijołka – wygrał w I turze. W tym roku szefowała natomiast sztabowi wyborczemu KO na Podkarpaciu – zdobyli o jeden mandat więcej.

Teresa Kubas-Hul od wielu lat zajmuje się pozyskiwaniem funduszy unijnych. Była zastępczynią dyrektora OR ARIMR i prezesa PARP w Rzeszowie. Współpracowała przy wielu Strategiach Rozwoju Gmin. Jest współautorką koncepcji utworzenia Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz pomysłodawczynią budowy Podkarpackiego Centrum Wystawienniczo Kongresowego w Jasionce G2 Arena.

Wspierała powstanie studenckiego sejmiku samorządowego oraz programu wsparcia uczelni ze środków budżetu samorządu województwa podkarpackiego. Jej podpis istnieje też na akcie erekcyjnym, rozpoczynającym budowę Muzeum Rodziny Ulmów w Markowej, który teraz szumnie jest przypisywany jako sukces i pomysł PiS.

_____

POLECAMY: Marszałek Hołownia, mistrz ciętej riposty. W Sejmie wreszcie bywa śmiesznie

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin