Prezentacja wicewojewodów i zagadnienia związane z zawieszonym w miniony wtorek protestem transportowców były przedmiotem konferencji Teresy Kubas-Hul, wojewody podkarpackiej.
Wiesław Buż, były poseł Nowej Lewicy oraz Paweł Bartoszek, związany z Trzecią Drogą, zostali zastępcami wojewody podkarpackiej. Pierwszy ma sprawować nadzór nad wydziałem spraw obywatelskich i cudzoziemców oraz Wojewódzkim Zespołem ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Będzie też zwierzchnikiem rządowej administracji zespolonej, nadzorował Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny, wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej, Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego i Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemilogiczną.
- PRZECZYTAJ TEŻ: Wojewoda Teresa Hubas-Kul: rozliczajcie mnie z tego, ile pieniędzy pozyskam dla Podkarpacia
Paweł Bartoszek otrzymał nadzór nad wydziałem środowiska i rolnictwa, Wojewódzką Inspekcją Geodezyjną i Kartograficzną, Wojewódzkim Inspektoratem Jakości Handlowej i Artykułów Rolno-Spożywczych, także Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska i Wojewódzkim Inspektoratem Weterynarii.
– W trakcie pełnienia tych funkcji zadania będziemy jeszcze zmieniać – zastrzegła wojewoda.
Warunki porozumienia na granicy z Ukrainą
Zasadniczym tematem spotkania byłą sytuacja na podkarpackich przejściach granicznych z Ukrainą. We wtorek protestujący tu przewoźnicy podpisali porozumienie z Ministerstwem Infrastruktury, zawieszając tym samym protest do marca.
– Przejście graniczne w Korczowej zostało udrożnione – informowała wojewoda. – Na dzień dzisiejszy (środa, godz. 9.) a tym przejściu oczekuje 147 samochodów, trochę więcej w Medyce, bo 678. To wynika z faktu, że skutkiem utrudnień na przejściach w lubelskim i w Korczowej kierowcy decydowali się na przejście w Medyce. To w ciągu kilku dni się unormuje.
Teresa Kubas-Hul dodała, że porozumienie przewoźników z ministerstwem wymienia siedem punktów.
Pierwsze mówi o monitorowaniu polsko – ukraińskich ustaleń, dotyczących ruchu transgranicznego. Wojewoda zapewniła, że jeszcze we wtorek odbyła się telekonferencja ministra infrastruktury z przedstawicielami strony ukraińskiej.
– Już podczas tej rozmowy udało się uzgodnić szereg z postulatów naszych przewoźników – zapewniła. – Pilotażowo na miesiąc na naszym przejściu granicznym w Malhowicach z ukraińskiego systemu e-kolejkowego zostaną wyłączone tak zwane puste przewozy, które wjeżdżają i wyjeżdżają.
Udało się uzgodnić, że polscy transportowcy będą mogli przebywać na stronie ukraińskiej do 60 dni. Dotychczas zezwolenie określało ten czas na 20 dni. Ustalono też, że takie same „zasady kolejkowania” po stronie ukraińskiej dotyczyć będą przewoźników obu nacji. A właśnie na nierówne traktowanie skarżyli się mocno polscy transportowcy. Rozpoczęto rozmowy ze stroną ukraińską odnośnie pozostałych postulatów protestujących.
Unia Europejska ma głos
– Pan minister zobowiązał się też do kontynuacji dialogu z Unią Europejską i przedstawienia propozycji zmian w umowie Unii z Ukrainą – dodała Teresa Kubas–Hul. – Powołany zostanie przy ministrze zespół, składający się również z przedstawicieli przewoźników, którego zadaniem będzie bieżące rozwiązywanie ich problemów.
Przypomniała, że przed niespełna dwoma tygodniami podobne porozumienie zawarli z ministerstwem rolnictwa protestujący na granicy w Medyce członkowie organizacji Podkarpacka Oszukana Wieś. Wynikające z tego zawieszenie protestu pozwoliło udrożnić ruch graniczny w tym miejscu.