REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 24 czerwca 2024

Przygotuj się do wyborów samorządowych

Urna wyborcza
Aby móc zagłosować w wyborach samorządowych trzeba znajdować się w rejestrze danego obwodu na stałe (fot.UM Przemyśl)

Przed nami wybory samorządowe. Warto przed nimi zadbać, by móc w kwietniu zagłosować na radnych i włodarza swej gminy czy swego miasta. A do tego konieczne jest figurowanie w rejestrze w danym obwodzie głosowania na stałe.

Wpisanie wyborcy w rejestr wyborczy w danym obwodzie głosowania następuje automatycznie, gdy obywatel melduje się na stałe pod danym adresem. Zdarza się jednak nierzadko, że mieszkamy niekoniecznie tam, gdzie jesteśmy zameldowani.

O ile przy wyborach do parlamentu, europarlamentu czy prezydenta Polski można jednorazowo zmienić miejsce swego głosowania na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, o tyle w wyborach samorządowych jest to niemożliwe. Głosować w danym obwodzie może tylko ktoś, to jest wpisany w nim do rejestru wyborców na stałe.

Pamiętajmy o dokumentach

Aby zagłosować w wyborach samorządowych w danej gminie trzeba zatem być zameldowanym tam na stałe lub być wpisanym do rejestru. Jeśli kogoś dotyczy ta druga opcja już teraz powinien złożyć wniosek o stosowny wpis.

Trzeba to zrobić w urzędzie gminy, na terenie której się zamieszkuje. Ważne, by do wniosku dołączyć dokumenty potwierdzające fakt stałego zamieszkiwania pod tym adresem.

Na przykład imienne rachunki za media w tym lokalu, dokumenty potwierdzające własność.

Może to też być pierwsza strona swojego rozliczenia podatkowego z tym adresem itp.

Osoby, które nie są pewne tego, czy są ujęte we właściwym stałym obwodzie głosowania, mogą to samodzielnie sprawdzić.

Sprawdzenia dokonasz za pomocą e-usługi udostępnionej przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin