REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

PolSKI Turniej czas zacząć. Na początek Wisła

Skocznia w Wiśle będzie pierwszą areną zmagań w PolSKIm Turnieju, którego inaugurację zaplanowano już w ten piątek (Fot. PZN)

Piątkowymi kwalifikacjami na skoczni w Wiśle zainaugurowany zostanie historyczny, bo pierwszy PolSKI Turniej. Oprócz weekendowej rywalizacji na obiekcie im. Adama Małysza, najlepsi skoczkowie świata zawitają w przyszłym tygodniu do Szczyrku i Zakopanego.

SKOKI NARCIARSKIE. PUCHAR ŚWIATA

PolSKI Turniej to okazja do zmierzenia się na trzech obiektach położonych na południu naszego kraju, w trzech konkurencjach. W programie wydarzenia znajdują się zawody indywidualne, zmagania duetów, a także rywalizacja drużynowa.

W ramach imprezy prowadzona będzie klasyfikacja zespołowa. Kraj, który zgromadzi najwięcej punktów, otrzyma nagrodę finansową w wysokości 50 tys. euro. Na wynik każdego państwa złożą się noty punktowe dwóch najlepszych reprezentantów w kwalifikacjach i konkursach indywidualnych, a także noty punktowe zespołu w konkursie duetów oraz zawodach drużynowych.

– Czekamy na to, jak ten turniej zostanie odebrany. Chcemy też sprawdzić samych siebie pod względem organizacyjnym. Czy to się przyjmie i dostaniemy dobrą ocenę? Myślę, że możemy organizować takie turnieje – podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem Adam Małysz, prezes PZN.

Szanse na powtórzenie turnieju w przyszłym sezonie są jednak znikome. – Kolejny sezon jest ciężki. Sezony, w których jest więcej startów, powodują, że ciężej tam cokolwiek wepchnąć. W tym momencie dostaliśmy tę imprezę jednorazowo, ale zobaczymy – dodał Małysz.

9 Polaków przystąpi do kwalifikacji Wiśle

W piątkowych kwalifikacjach w Wiśle zobaczymy aż 9 polskich zawodników. Łącznie przystąpi do nich 64 skoczków, co jest jednym z lepszych wyników tego sezonu.

– Przed nami pracowity czas z fajnymi konkursami. Najpierw czeka nas PolSKI Turniej, podczas którego dwukrotnie będziemy mogli skorzystać z czteroosobowej grupy krajowej. Podczas Pucharu Świata w Wiśle, w ramach podstawowej kwoty międzynarodowej, pokażą się Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Piotr Żyła. To piątka, która punktowała w Bischofshofen. Kwotę krajową wypełnią Maciej Kot, Klemens Murańka, Andrzej Stękała i Jakub Wolny – mówi Thomas Thurnbichler, trener polskiej kadry.

Tradycyjnie, po zakończeniu piątkowych kwalifikacji najlepsi zawodnicy otrzymają plastrony startowe w centrum Wisły. Tym razem uroczystość odbędzie się nie w amfiteatrze, który jest remontowany, a na najważniejszym placu miasta tzw. rynku. – Zapraszamy kibiców już w piątek na godzinę 19, by wspólnie oczekiwać przyjazdu najlepszej dziesiątki po kwalifikacjach. Będzie można się rozgrzać w rytmach muzyki, ale przede wszystkim zobaczyć z bliska czołowych skoczków, być może zrobić sobie wspólne zdjęcie czy zdobyć autograf – poinformował Tadeusz Papierzyński z wiślańskiego magistratu.

Zanim skoczkowie przystąpią do niedzielnego konkursu indywidualnego, w sobotę będą rywalizować w duetach.

Debiut Szczyrku i finał w Zakopanem

Drugim przystankiem PolSKIego Turnieju będzie Szczyrk, który zadebiutuje w roli gospodarza Pucharu Świata. W najbliższy wtorek odbędą się tam kwalifikacje, a dzień później (środa) konkurs indywidualny.

– Po Pucharze Świata w Wiśle oraz Pucharze Kontynentalnym w Innsbrucku podejmiemy decyzje dotyczące składu grupy krajowej, którą wykorzystamy w Zakopanem. Jasne jest, że PolSKI Turniej będzie okazją dla zawodników, by wskoczyć do zespołu na Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich w Bad Mitterndorf (25-28 stycznia). Zawodnicy, którzy mają realną szansę na start w tej imprezie, wypełnią kwotę narodową na Wielkiej Krokwi, by powalczyć o bilet na Kulm. Najlepsi, po konsultacji trenerów, pojadą na światowy czempionat w lotach – powiedział Thomas Thurnbichler.

To właśnie zaplanowane na przyszły weekend konkursy (drużynowy i indywidualny) na Wielkiej Krokwi w Zakopanem zakończą zmagania w PolSKIm Turnieju.

Zima jest, ale tanio nie jest

Jeszcze nie tak dawno sen z powiek organizatorom spędzała zima, a w zasadzie jej brak Jeszcze w tamtym tygodniu na obiekty w Wiśle i Szczyrku zwożono śnieg. Jednak ostatni atak zimy sprawił, że ww. skocznie, jak również Wielka Krokiew w Zakopanem nie mogą narzekać na brak białego puchu.

Co ciekawe, na większość konkursów, a także kwalifikacje dostępne są jeszcze bilety. A te do tanich nie należą. Chcąc obejrzeć kwalifikacje i dwa weekendowe konkursy w Wiśle, trzeba się liczyć z wydaniem minimum 350 zł. Najtańszy bilet na środowy konkurs w Szczyrku kosztuje 149 zł, a na wtorkowe kwalifikacje 53 zł.

Jeszcze drożej jest w Zakopanem, gdzie ceny wejściówek na każdy z dwóch konkursów rozpoczynają się od 200 zł, a na piątkowe kwalifikacje 100 zł.

Podsumowując – chcąc zobaczyć na żywo wszystkie kwalifikacje i konkursy PolSKIego Turnieju, trzeba wydać ponad 1000 zł! A gdzie jeszcze do tego dojazd i noclegi?

PolSKI TURNIEJ – PROGRAM

  • Wisła: kwalifikacje (12.01. – godz. 18), konkurs duetów (13.01. – godz. 16), konkurs indywidualny (14.01. – godz. 16).
  • Szczyrk: kwalifikacje (16.01. – godz. 18), konkurs indywidualny (17.01. – godz. 17.30).
  • Zakopane: kwalifikacje (19.01. – godz. 18), konkurs drużynowy (20.01. – godz. 16), konkurs indywidualny (21.01. – godz. 16).

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin