REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 lipca 2024

Wraca Final Four w Lidze Mistrzów i Mistrzyń

Po raz ostatni Final Four LM rozgrywany był w 2018 roku. Mężczyźni rywalizowali w Kazaniu, a kobiety w Bukareszcie. (Fot. CEV)

Europejska Konfederacja Siatkówki CEV podjęła decyzję o zmianie systemu rozgrywek edycji Ligi Mistrzów i Mistrzyń 2025 i powrocie do formuły Final Four. Wśród kobiecych zespołów rywalizować będą PGE Rysice Rzeszów.

SIATKÓWKA. LIGA MISTRZÓW

Decyzje te zapadły na Radzie Administracyjnej CEV, która obradowała na Łotwie w Jurmale. Od samego początku istnienia siatkarskiej Ligi Mistrzów decydujące rozstrzygnięcia zapadały podczas 4-drużynowego turnieju finałowego (tzw. Final Four). Odejście od tej formuły nastąpiło w 2020 roku. Po czterech edycjach gry w formule Superfinałów z udziałem dwóch najlepszych drużyn męskich i żeńskich, CEV zdecydował o powrocie do organizacji Final Four z udziałem czterech najlepszych zespołów w sezonie.

W nadchodzącej edycji Ligi Mistrzów Final Four zaplanowano w osobnych terminach dla kobiet i mężczyzn. Żeński FF odbędzie się w dniach 3-4 maja, natomiast męski 17-18 maja. Różnica w stosunku do poprzednich turniejów finałowych jest taka, że nie będzie rozgrywania meczów o 3. miejsce.

W fazie grupowej LM wystąpi 20 zespołów (dwie drużyny z kwalifikacji) podzielonych na pięć grup po cztery drużyny w każdej z nich. Każdy zespół rozegra po trzy mecze u siebie i trzy na wyjeździe. Z grup bezpośrednio do ćwierćfinałów awansują tylko ich zwycięzcy. Pięć drużyn z drugich miejsc i najlepsza drużyna z trzecich miejsc przechodzą do fazy play off. Zwycięzcy play offów uzupełnią stawkę ośmiu ćwierćfinalistów. Pozostałe zespoły z trzecich miejsc w grupach przechodzą do ćwierćfinału Pucharu CEV. Czterej zwycięzcy ćwierćfinałów (mecz i rewanż) awansują do Final Four.

W edycji Ligi Mistrzów 2025 wystąpią trzy zespoły męskie z PlusLigi: Jastrzębski Węgiel, Aluron CMC Warta Zawiercie i Projekt Warszawa. Jeśli chodzi o drużyny żeńskie z Tauron Ligi, to po wycofaniu się z powodów finansowych z gry w LM Grupy Azoty Chemika Police, pewny udział mają: PGE RYSICE Rzeszów i BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała. Prawdopodobnie grono to uzupełnią Grot Budowlani Łódź. Termin zgłaszania zespołów do Ligi Mistrzów upływa 21 czerwca.

Start fazy grupowej w przypadku kobiet nastąpi 5-7 listopada, a jej koniec 22 stycznia, natomiast w przypadku mężczyzn 12-14 listopada, a zakończy się ona 29 stycznia.

Po raz ostatni Final Four Ligi Mistrzyń rozgrywany był w 2018 roku w Bukareszcie, a trofeum wygrał zespół VakıfBank SK Stambuł. Z kolei mężczyźni również w 2018 roku grali w FF, a gospodarzem był Kazań (Zenit w finale pokonał Cucine Lube Civitanovę 3-2).

PRZECZYTAJ TEŻ: Atakujący Asseco Resovii nie zagra na igrzyskach w Paryżu

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin