Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 15 kwietnia 2024

Dodatkowe fundusze na budowę Centrum Medycyny Dziecięcej w Rzeszowie

Decyzję o zwiększeniu dofinansowania budowy Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej w Rzeszowie wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul (z prawej) oraz poseł Joanna Frydrych (z lewej) odebrały z rąk Jacka Protasa, wiceministra Funduszy i Polityki Regionalnej. (Fot. Fot. Arch. PUW)

Do 142 mln zł wzrośnie rządowe dofinansowanie budowy Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej w Rzeszowie. Zgodę na zwiększenie państwowego wkładu w tę kluczową dla województwa inwestycję, wyrazili właśnie ministrowie finansów oraz funduszy i polityki regionalnej.

– Bardzo się cieszę, że udało się zdobyć dodatkowe pieniądze na budowę szpitala, w którym będą się leczyć najmłodsi pacjenci z całego regionu. Ta inwestycja jest dla mnie priorytetowa, dlatego mocno zabiegałam o dodatkowe fundusze – mówi Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

Decyzję o zwiększeniu finansowania inwestycji wojewoda odebrała we wtorek

W Warszawie, wspólnie z poseł Joanną Frydrych rozmawiały o rozwoju województwa podkarpackiego. Odwiedziły kilka ministerstw. Wśród nich: Funduszy i Polityki Regionalnej, Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– W każdym z tych miejsc odbyłyśmy bardzo dobre, merytoryczne spotkania, które zaowocują kolejnymi korzyściami dla naszego województwa. Jestem przekonana, że Podkarpacie bardzo skorzysta na odblokowaniu środków z KPO, a dzięki bardzo dobrej współpracy z rządem nasze projekty będą traktowane priorytetowo – mówiła wojewoda.

Całkowita wartość zadania to 630 mln zł. Województwo podkarpackie otrzyma na ten cel także 231,7 mln zł z Unii Europejskiej.

Krok po kroku

Pozwolenie na budowę Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej wydane zostało 11 października ubiegłego roku. Obecnie trwa kompletowanie dokumentacji, a to ogrom pracy.

Szpital planuje ogłosić przetarg na budowę na przełomie 2024/2025 roku i wyłonić wykonawcę na początku 2026 roku. Najwcześniej w drugim kwartale 2026 roku rozpocząć budowę. Prace rozpoczną się od robót ziemnych przygotowawczych: przenoszenia sieci elektrycznych, kanalizacyjnych, wodnych, budowy wielopoziomowego parkingu i pracowni żywienia pozajelitowego.

Nowy budynek powiększy szpital o 1/3

Budynek ma mieć 68 na 148 metrów, będzie miał powierzchni całkowitej ok. 32 tys. m kw. Kiedy powstanie PCMDz, powierzchnia największego szpitala w regionie zostanie powiększona o ok. jedną trzecią.

Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej będzie miało pięć kondygnacji. Pierwszy poziom to kondygnacja techniczna. Kolejna kondygnacja to główne wejście z recepcją i ponad 30 poradniami dziecięcymi, salą konferencyjną oraz zapleczem socjalnym i bufetem. Na kolejnej kondygnacji znajdzie się szpitalny oddział ratunkowy (SOR), pracownie diagnostyczne, blok operacyjny, OIOM dla dzieci i bank krwi. Wyżej będzie także część techniczna – system wentylacyjny i klimatyzacja, gazy medyczne. Najwyżej będzie miejsce dla siedmiu klinik. Na dachu zbudowane zostanie lądowisko dla helikopterów. Nowy budynek zostanie połączony przewiązką z istniejącym budynkiem szpitala i działającymi tam już teraz klinikami pediatrycznymi.

Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej stanie na działce przylegającej do KSW nr 2 od południa. Dziś jest tam lądowisko dla helikopterów ratunkowych. Żeby na czas budowy największy w regionie szpital, nie został bez lądowiska, lecznica chce je wybudować w nowym miejscu. Na działce od zachodniej strony, równolegle do al. Armii Krajowej i połączyć przewiązką z SOR-em. To lądowisko powstanie na wielopoziomowym parkingu.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin