REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

Dziecko w sanatorium? Dlaczego nie! Jakie choroby leczy się w uzdrowiskach?

W 2023 r. z leczenia uzdrowiskowego w Polsce skorzystało ponad 7 tys. dzieci. (Fot. Archiwum NFZ)

Twoje dziecko często zapada na zdrowiu? Jest po kilkutygodniowej hospitalizacji? A może potrzebuje leczenia uzdrowiskowego? Sprawdź kto może wystawić mu skierowanie? Gdzie może pojechać mały pacjent? Na jakiego rodzaju leczenie może liczyć?

Leczenie uzdrowiskowe jest zwykle kontynuacją leczenia, które rozpoczęło się w szpitalu lub w przychodni. O skierowaniu dziecka na leczenie uzdrowiskowe zawsze decyduje lekarz. Jest one dostępne dla dzieci już od ukończenia trzeciego roku życia. Pobyt dziecka w uzdrowisku jest całkowicie bezpłatny. Finansuje go Narodowy Fundusz Zdrowia. W 2023 r. z leczenia uzdrowiskowego w Polsce skorzystało ponad 7 tys. dzieci.

Jakie choroby leczy się w uzdrowiskach?

Do najczęściej leczonych schorzeń w uzdrowiskach dziecięcych należą: choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby ortopedyczno – urazowe, otyłość, choroby reumatologiczne.

Dzieci mogą zostać zakwalifikowane na różnego rodzaju turnusy. Uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne (dzieci w wieku od 3 do 6 lat) – czas trwania leczenia 21 dni, co najmniej 54 zabiegi fizjoterapeutyczne, średnio 3 zabiegi dziennie. Uzdrowiskowe leczenie szpitalne (dzieci w wieku od 3 do 18 lat) – czas trwania leczenia 27 dni, co najmniej 66 zabiegów fizjoterapeutycznych, średnio 3 zabiegi dziennie.

Podczas pobytu w uzdrowisku dzieci mają również zapewnioną naukę szkolną na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Dlatego leczenie może odbywać się przez cały rok, nie tylko w okresie wakacyjnym.

Jakie zabiegi na NFZ?

W uzdrowisku mogą być wykorzystywane różne bogactwa surowców naturalnych i czynniki fizyczne tj.: wody mineralne, borowiny, bodźce klimatoterapeutyczne, hydroterapia, fizykoterapia czy kinezyterapia. W czasie pobytu, w zależności od profilu uzdrowiska, a także od potrzeb i wskazań dzieci i młodzież mogą skorzystać m.in. z: balneoterapii – leczenia z użyciem surowca naturalnego, kuracji pitnych i inhalacji, hydroterapii, ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii, kinezyterapii, masażu leczniczego, gimnastyki indywidualnej i zbiorowej, edukacji dla zdrowia – nauki zdrowego stylu życia (racjonalne żywienie, aktywność fizyczna).

Mam skierowanie i co dalej?

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitacje uzdrowiskową jest wystawiane tylko w formie elektronicznej czyli tzw. e-skierowanie. Może je wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, również lekarz rodzinny. Po wystawieniu e-skierowania lekarz przesyła je do Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Nie trzeba zatem przynosić go osobiście. Skierowanie jest rejestrowane w oddziale wojewódzkim NFZ i oceniane przez lekarza specjalistę, który wskazuje kierunek leczniczy oraz zakres leczenia uzdrowiskowego. Następnie skierowanie trafia na listę osób oczekujących, gdzie kryterium przydzielania miejsc jest uzależnione od daty wpływu skierowania do oddziału wojewódzkiego NFZ. Aktualnie czas oczekiwania na wyznaczenie terminu i miejsca leczenia dla dzieci nie przekracza 3 miesięcy.

Po ustaleniu terminu leczenia, oddział wojewódzki NFZ poinformuje pacjenta o tym przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), aplikację mojeIKP, a także w formie dokumentu papierowego przesłanego pocztą. Status skierowania można również sprawdzić na specjalnej bezpłatnej przeglądarce skierowań na leczenie uzdrowiskowe.

Jak wyglądają podkarpackie statystyki?

Liczba zrealizowanych skierowań dzieci z województwa podkarpackiego w 2023 roku to 471. Na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci w wieku od 3 do 6 lat pod opieką dorosłych wyjechało 248 małych pacjentów, a na uzdrowiskowe leczenie szpitalne dzieci w wieku od 3 do 18 lat wyjechało 223 – informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ.

Leczenie dzieci możemy realizować w Rymanowie Zdroju, Rabce, Ciechocinku, Kudowie i Dąbkach.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin