Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 15 kwietnia 2024

Na odcinku S19 Miejsce Piastowe-Dukla powstanie blisko 200-metrowa estakada

Wizualizacja 193-metrowej estakady nad rzeką Jasiołka na odcinku S19 z Miejsca Piastowego do Dukli (Fot. GDDKiA)

W miejscowości Zboiska (powiat sanocki) na budowanym 10-kilometrowym odcinku S19 od Miejsca Piastowego do Dukli powstaje estakada nad rzeką Jasiołką. Będzie ona miała 193 metry długości i ponad 5 metrów wysokości. To jeden z trzech tego typu obiektów, jakie budowane są na tym fragmencie ekspresówki.

W ramach budowy drogi S19 na południu Podkarpacia powstaje nowy odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej o długości 10,1 km.

Będą tam dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Powstanie także węzeł drogowy zlokalizowany w rejonie miejscowości Dukla. Połączy drogę ekspresową S19 z obecną drogą krajową nr 19 i drogą powiatową relacji Zręcin -Wietrzno-Zboiska. Rozwiązania projektowe węzła typu karo, umożliwiają późniejsze włączenie do niego nie tylko drogi krajowej i powiatowej, ale i wojewódzkiej nr 933 relacji Gorlice-Nowy Żmigród -Dukla. 

Obecnie w tzw. technologii betonowania nawisowego powstaje estakada oznaczona jako ES-2/3 w miejscowości Zboiska. Ta budowla przeprowadzi drogę ekspresową S19 nad rzeką Jasiołka, przejściem dla dużych zwierząt oraz dodatkową jezdnią i pasem utrzymaniowym. 

Dobra „współpraca” nasypu z estakadą

Przekrój poprzeczny estakady stanowi jednokomorowa skrzynka zamknięta o szerokości 6 m i wysokości zmiennej od 2,60 m w przęśle do 5 m nad podporami pośrednimi.

– W celu zapewnienia dobrej „współpracy” nasypu z obiektem, zaprojektowano żelbetowe płyty  przejściowe, oparte z jednej strony na wsporniku wykonstruowanym w ściance żwirowej przyczółka, a z drugiej sprężyście na gruncie zasypki – wyjaśniają przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Droga i estakada mają być gotowe w 2025 roku

W ramach budowy S19 Miejsce Piastowe- Dukla powstanie 20 obiektów inżynierskich w ciągu głównym drogi ekspresowej (trzy estakady, pięć wiaduktów, dziewięć mostów, jedno przejście dolne dla średnich zwierząt i dwa przepusty). Przebudowane lub rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne oraz cieki wodne i urządzenia melioracyjne. Wybudowane zostaną również dwa Miejsca Obsługi Podróżnych na wysokości miejscowości Równe.

Odcinek S19 realizowany jest w systemie projektuj i buduj. Wykonawcą jest firma Strabag, a koszt budowy tego odcinka wraz z estakadą to 478,9 mln zł. Roboty przy tej inwestycji mają się zakończyć w lipcu 2025 roku.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin