Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 kwietnia 2024

Najwyższa estakada w Polsce powstanie na Podkarpaciu. Będzie wyższa od 25-piętrowego wieżowca

Wizualizacja odcinka S19 z najwyższą estakadą w Polsce. Ma on powstać w ciągu 26 miesięcy. Koszt jego realizacji to 1 mld 253 mln zł (Fot. GDDKiA)

Na drodze ekspresowej S19 między Babicą, a Jawornikiem powstanie 80-metrowa estakada. To będzie najwyższy tego typu obiekt w naszym kraju. Co ciekawe, na 11-kilometrowym odcinku tej trasy aż 30 procent budowli będą stanowić właśnie estakady.

Tak wysoka estakada jest oznaczona symbolem ES-26 i usytuowana zostanie pomiędzy Żarnową a Godową. Ma to być ośmioprzęsłową konstrukcja o długości 1082 m i szerokości 29 m. Łagodnie wpisze się w otaczający teren. Wysokość konstrukcji w jednej osi przekroczy aż 80 metrów w najwyższym miejscu. Ta estakada będzie jednym z elementów drogi S19 o długości 11,6 km, o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach, a dodatkowo jeszcze powstanie pas awaryjny. Wybudowany będzie też węzeł Żarnowa – Strzyżów na skrzyżowaniu z droga powiatową.

Odcinek S19 będzie gotowy za 26 miesięcy

Ten odcinek S19 z najwyższą estakadą w Polsce ma powstać w ciągu 26 miesięcy. Koszt jego realizacji to 1 mld 253 mln zł. W sumie na tej trasie wybudowanych będzie osiem estakad, pięć wiaduktów i cztery przejścia dla zwierząt. Przebudowane i rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne oraz infrastruktura techniczna i urządzenia melioracyjne.

Odcinek drogi ekspresowej S19 Babica -Jawornik przebiegał będzie przez teren o skomplikowanej budowie geologicznej. To obszar pagórkowaty, podobny do tego jaki jest znany z Bieszczad. Dlatego ta inwestycja nie jest łatwa do zrealizowania. Ale wykonawca jest zdeterminowany i ten odcinek ekspresówki powstanie. 

80-metrowa estakada ma być wyższa m.in. od Kościoła Mariackiego w Krakowie. Dla zobrazowania jej wysokości, można też przyjąć, że będzie ona wyższa od 25-piętrowego wieżowca (Fot. GDDKiA)

Część międzynarodowego szlaku Via Carpatia

Podkarpacia część S19 jest częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce Via Carpatia będzie miała docelowo około 700 km długości.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin