REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

Nawet 822 zł dodatku osłonowego na prąd i gaz. Jak uzyskać pomoc?

Aby skorzystać z osłony trzeba spełnić kryterium dochodowe. Kto więc może liczyć na taką pomoc? Jak złożyć w tej sprawie wniosek? (Fot. Pixabay)

Jeszcze kilkanaście dni zostało żeby uratować się przed wysokimi opłatami za prąd i gaz. Wystarczy tylko złożyć wnioski o dodatki osłonowe. Formalności można załatwić do 30 kwietnia. Maksymalna wypłata osłonowa wynosi 822 zł. Wyjaśniamy, jak uzyskać taką pomoc.

Wprawdzie mamy już 2024 rok, ale nadal obowiązują dodatki osłonowe sprzed dwóch lat, które wprowadził poprzedni rząd w związku z rosnącymi cenami prądu, gazu i żywności. Ma to być pomoc dla najuboższych w opłacaniu rachunków. Ustalone kryterium dochodowe ogranicza wypłatę świadczenia dla osób, które naprawdę są w trudnej sytuacji finansowej.

Kto może otrzymać dodatek osłonowy?

Pieniądze są wypłacane jednorazowo i jest to świadczenie bezzwrotne. Aby otrzymać taki dodatek wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu w jednoosobowym gospodarstwie domowym nie może przekroczyć kwoty 2100 zł, a w gospodarstwie domowym wieloosobowym 1500 zł na osobę. 

Jeśli dochód na osobę przekroczy te kwoty, obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę” . Czyli dodatek osłonowy będzie wypłacany, ale pomniejszony o kwotę przekroczenia. O świadczenie mogą ubiegać się właściciele  mieszkań jak i domów, również osoby, które te nieruchomości wynajmują.

Jaka jest wysokość dodatku?

W 2024 roku dodatek osłonowy jest mniejszy, bo spadły ceny energii elektrycznej i gazu w porównaniu z minionymi latami. Ile więc w tym roku można dostać wsparcia finansowego?

  • 228,80 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego (286 zł przy założeniu, że dochód osoby nie przekroczy 2100 zł)
  • 343,20 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób (429 zł przy założeniu, ze dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę)
  • 486,20 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób (607,50 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę)
  • 657,80 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób (822,25 zł przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę).

Osoby, które wypełnią kryteria dostaną pieniądze na swoje konto bankowe

Jak złożyć wniosek?

Wniosek osłonowy można złożyć do 30 kwietnia br. Wypłaty potrwają do 30 czerwca 2024 r. Wniosek można złożyć osobiście w Miejskim lub Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, adekwatnym do miejsca zamieszkania.

Co trzeba ze sobą wziąć, gdy planujemy odwiedzić w tym celu taki ośrodek?

  • Dowód osobisty
  • Dokumenty potwierdzające wysokość dochodu osób w gospodarstwie domowym, w tym oświadczenia wnioskodawcy o jego dochodach lub dochodach członka gospodarstwa domowego niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych
  • W indywidualnych przypadkach inne dokumenty i oświadczenia niezbędne do ustalenia wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego

Wniosek można złożyć osobiście w siedzibie MOPS albo wysłać go tradycyjną pocztą. Można to zrobić też za pośrednictwem platformy ePUAP. Wnioski złożone po 30 kwietnia nie będą rozpatrywane.

Opr. na podst. biznes.interia.pl

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin