Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

Rzeszów Polską Stolicą Recyklingu?

Fot. Materiały prasowe

8 marca, podczas Kongresu Miast i Biznesu. Kaucja – Edukacja – Środowisko, poznamy zwycięzcę tegorocznej edycji Polskiej Stolicy Recyklingu. O tytuł i statuetkę wykonaną z recyklingu elektrycznych śmieci walczy m.in. Rzeszów.

W czasie wydarzenia nagrody odbiorą również instytucje miejskie. O główną nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych rywalizowało siedem szkół, przedszkoli i instytucji z Rzeszowa.

Elektryczne śmieci się liczą

W kategorii miast zwycięzcą zostanie to miasto, które zebrało największą ilość zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w przeliczeniu na mieszkańca.

– Szacuje się, że w naszych domach chomikujemy około 20 milionów sztuk elektroodpadów, głównie telefonów komórkowych. Zadanie Miasta polegało na tym, żeby zachęcić obywateli swoich lokalnych społeczności do zrobienia porządków i przekazania elektrycznych śmieci do recyklingu. Oddając je do profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego chronimy siebie i swoich najbliższych. W elektrośmieciach znajdują się bowiem niebezpieczne substancje. Dodatkowo, działamy na rzecz środowiska naturalnego zawracając materiały i substancje na rynek w ramach gospodarki cyrkularnej – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Zwycięskie miasto otrzyma tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu oraz statuetkę wykonaną z materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Autorką unikatowej nagrody jest artystka Akademii Sztuk Pięknych Natalia Murdza.

Nadaj rzeczom nowe story – rzeszowskie instytucje w grze

Równocześnie, w ramach Programu Polska Stolica Recyklingu toczyła się rywalizacja instytucji: szkół, muzeów, teatrów, bibliotek i szkół wyższych w ramach usługi EKOzwroty, która polegała na zbieraniu punktów za liczbę i ilość nadesłanych przedmiotów.

„W InPost działamy w sposób zrównoważony, dlatego bliska jest nam idea cyrkularności przedmiotów. W tym celu w 2021 roku uruchomiliśmy usługę EKOzwroty, która dzięki doskonale znanemu urządzeniu Paczkomat® InPost, pozwala na prosty i bezpłatny zwrot niepotrzebnych przedmiotów. Każda rzecz zdatna do ponownego użycia, nadana poprzez Paczkomat® podlega weryfikacji i selekcji, a następnie trafia ponownie na rynek po odpowiednim przygotowaniu. Część z nich trafia do organizacji charytatywnych i osób potrzebujących. Przedmioty niespełniające norm – do profesjonalnych zakładów przetwarzania, co umożliwia maksymalny odzysk surowców. Przy pomocy naszej usługi, każdy może odesłać niepotrzebny sprzęt elektroniczny, odzież, obuwie, zabawki czy książki. W ubiegłym roku Polacy nadali takich przesyłek dziesiątki tysięcy.” – powiedział Sebastian Anioł, Dyrektor Działu Innowacji Logistycznej InPost.

Łączna pula nagród wyniesie 150 tysięcy złotych. Szansę na nagrodę maja również szkoły, przedszkole oraz instytucje z Rzeszowa, których społeczność zaangażowała się w program Polska Stolica Recyklingu nadając EKOzwroty.

W tym roku były to: Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie, Przedszkole Publiczne nr 18, Przedszkole Publiczne nr 35, Szkoła Podstawowa nr 28 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Łukasza Cieplińskiego, Szkoła Podstawowa nr 31, Zespół Szkół Nr 1 im. A Towarnickiego oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7.

– Już teraz gratuluję uczniom, nauczycielom, rodzicom oraz lokalnej społeczności, którzy włączyli się w akcję EKOzwrotów. Nadając rzeczom drugie życie, pomagamy sobie oraz środowisku naturalnemu. Część przedmiotów trafi na cele charytatywne – dodaje Rodkiewicz.

Kaucja, edukacja, środowisko

Kongres Miast i Biznesu zgromadzi włodarzy miast, przedstawicieli samorządów lokalnych, ekspertów z dziedziny ESG, green city, edukacji ekologicznej oraz systemu kaucyjnego.

– Cieszymy się, że po raz kolejny możemy być partnerem Polskiej Stolicy Recyklingu i wspierać wydarzenie naszym doświadczeniami. Współpracując już z blisko 60 miastami w całej Polsce wiemy, jak ważna jest rozmowa i wymiana doświadczeń ze wszystkimi grupami odbiorców. To właśnie dzięki takim dyskusjom z sukcesem rozwijamy nasz Program InPost Green City oraz realizujemy cele zrównoważonego rozwoju Grupy InPost wśród społeczności lokalnych – powiedziała Marta Zalewska, Dyrektorka ds. relacji partnerskich i Programu InPost Green City.

W czasie wydarzenia ponad pół tysiąca uczestników będzie miało okazje wysłuchać kilkunastu prelekcji i debat. Kongres będzie świetną okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk samorządów lokalnych w kontekście edukacji ekologicznej, gospodarki obiegu zamkniętego i budowania „smart community”.

Więcej szczegółów na temat tegorocznej edycji znajdziesz tutaj

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin